LAJMI I FUNDIT:

Micael Byden: Putini i ka sytë nga ishulli i anëtarit më të ri të NATO-s

Micael Byden: Putini i ka sytë nga ishulli i anëtarit më të ri të NATO-s

Presidenti rus, Vladimir Putin, po synon një ishull strategjik suedez që ofron zotërim mbi Detin Baltik, ka paralajmëruar komandanti i përgjithshëm i ushtrisë suedeze.

“Jam i sigurt se Putini i ka të dy sytë nga Gotland. Qëllimi i tij është të fitojë kontrollin e Detit Baltik”, tha komandanti Micael Byden.

Siç është raportuar, Suedia iu bashkua NATO-s në fillim të marsit dhe tani aleanca është forca mbizotëruese në Detin Baltik, falë kontrollit të Gotland.

Ishulli është një nga më të mëdhenjtë e Detit Baltik, i vendosur rreth 80 kilometra nga bregu suedez dhe 241 kilometra nga enklava ruse e Kaliningradit.

Me madhësi, krahasohet me ishullin Rhode, por ka një popullsi vetëm prej 60 mijë banorëve, shkruan yahoonews, përcjell Telegrafi.

“Nëse Rusia merr kontrollin e Detit Baltik, do të kishte një ndikim të madh në jetën tonë, në Suedi dhe në të gjitha vendet e tjera”, tha Byden.

“Ne nuk mund ta lejojmë këtë”, shtoi ai.

SHBA-ja do të njoftojë një tjetër paketë ushtarake për Ukrainën
Lexo po ashtu SHBA-ja do të njoftojë një tjetër paketë ushtarake për Ukrainën

Komandanti suedez ngriti mundësinë që rusët të shkaktojnë qëllimisht një katastrofë mjedisore atje, e më pas t’i referohen atij si aksident.

“Deti nuk mund të bëhet shesh lojërash i Putinit”, tha Byden.

Ndryshe, qeveria suedeze ka ndarë 160 milionë dollarë për infrastrukturën ushtarake të ishullit.

Edhe SHBA-ja së fundmi ka nënshkruar një marrëveshje mbrojtjeje me Suedinë për të pasur qasje në një numër bazash ushtarake, përfshirë Gotland. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Botë
Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Botë
Abazoviq thotë se do të mbështesë Serbinë në ndeshjen kundër Anglisë

Abazoviq thotë se do të mbështesë Serbinë në ndeshjen kundër Anglisë

Mali i Zi
Zelensky: Aeroplanët luftarak F-16 do të arrijnë shpejtë në Ukrainë nga Danimarka

Zelensky: Aeroplanët luftarak F-16 do të arrijnë shpejtë në Ukrainë nga Danimarka

Evropa
Amerikani u kollit, pastaj ndjeu një dhimbje në stomak - ngriti këmishën nga frika dhe pa një vrimë prej 7 centimetrash

Amerikani u kollit, pastaj ndjeu një dhimbje në stomak - ngriti këmishën nga frika dhe pa një vrimë prej 7 centimetrash

Amerika
Kalo në kategori