LAJMI I FUNDIT:

Knaus: Kosova pranoi marrëveshjen e Ohrit, Serbia e refuzoi atë

Knaus: Kosova pranoi marrëveshjen e Ohrit, Serbia e refuzoi atë

Analisti austriak Gerald Knaus, tha se siç ishte parashikuar dialogu sot ishte një tjetër dështim.

Në llogarinë zyrtare në rrjetin social X (ish-Twitter) ai tha se Serbia nuk pranoi marrëveshjen e Ohrit të marsit 2023.

“Ministri i Jashtëm Daçiq e tha sërish dje! Udhëheqësit serbë e thonë këtë në Beograd çdo javë në TV. BE-ja është shumë e ndarë për të bërë presion ose për të shpërblyer çdo ndryshim në sjelljen e Serbisë Nuk po bën asnjërin”, shkroi Knaus.


Më tej theksoi se me këto veprimet Serbia nuk do të lëvizë, ndërsa Kosova pranoi marrëveshjen e Ohrit të vitit 2023.

“Më pas ai insiston në një plan se si do të zbatohen të gjitha angazhimet e marra: një plan renditjeje. Kjo tingëllon e arsyeshme. Përveç (shih më lart): Serbia nuk do të pajtohet dhe nuk do të zbatojë asgjë. Kosova e di edhe këtë. Pra, Kosova nuk do të lëvizë pa këtë”, u shpreh ai.

Sipas tij, BE-ja ka tre zgjedhje:

1. Përfundoni këtë dialog sepse objektivisht nuk funksionon. Dhe pastaj?

2. ASrgumentojnë se Kosova duhet të bëjë një gjë të madhe edhe pa u pajtuar Serbia me të gjithë marrëveshjen dhe ndonjë sekuencë. Edhe sikur Prishtina të bënte hapin e parë, Serbia nuk do ta zbatonte pjesën tjetër të Ohrit. Kështu thotë. Duke e ditur këtë, Kosova refuzon. Pra, çdo takim përfundon në ashpërsi të rrezikshme.

3. Pranoni realitetin. Ridizajnoni dialogun tani./Telegrafi/