Jurgen Klopp i ka treguar derën e largimit gjashtë futbollistëve tek të cilët nuk llogarit për sezonin e ardhshëm.

Tekniku gjerman synon që ta përforcojë ekipin për sezonin e ri, pasi objektiv mbeten të gjitha trofetë në vend dhe Evropë.

Kampioni në fuqi i Evropës i ka nxjerr në shitje gjashtë futbollistë, ku nga shitja e tyre shpresojnë të arkëtojnë rreth 120 milionë euro.

Divock Origi, Dejan Lovren dhe Xherdan Shaqiri janë lojtarët aktual të Liverpoolit që do të largohen, ndërsa atyre do t’i bashkohen edhe të huazuarit momentalisht si Harry Wilson, Loris Karius dhe Marko Grujic.

Talenti uellsian Harry Wilson pritet të blihet përfundimisht nga Bournemouth për 30 milionë euro, ndërsa The Reds shpresojnë që të fitojnë 20 milionë edhe nga shitja e Grujic.

Dejan Lovren dhe Xherdan Shaqiri. (Photo by Jan Kruger/Getty Images)

Xherdan Shaqiri është një tjetër futbollist që pritet t’i sjell të ardhura klubit, që e vlerëson yllin kosovar 20 milionë euro.

Newcastle United, Sevilla, CSKA Moska, Roma dhe Galatasaray janë skuadrat që po e duan Shaqirin, por duket se favorit mbetet gjiganti turk për të nënshkruar me gjilanasin.

28-vjeçari pati probleme me lëndime dhe këtë edicion ka luajtur në vetëm 10 ndeshje duke shënuar një gol.

Divock Origi dhe Dejan Lovren janë dy lojtarët tjerë që priten të largohen, ku The Reds i vlerëson të dy me shumën e 15 milionë eurove.

Xherdan Shaqiri dhe Divock Origi . (Photo by Laurence Griffiths/Getty Images)

Ndërkohë nga huazimi rikthehet portieri gjerman Loris Karius që kaloi dy sezone tek Besiktasi, por që klubi turk nuk e ka aktivizuar klauzolën për blerjen e tij përfundimtare.

26-vjeçari nuk ka vend në Anfield, teksa Liverpool shpreson të fitojë rreth 10 milionë euro nga shitja e tij.

Numri i lojtarëve të larguar nga skuadra mund të rritet gjatë verës, por për Liverpoolin gjashtë të lartpërmendurit janë primar për tu larguar.

Parat e mbledhura nga shitja e tyre, The Reds pritet t’i shpenzojnë për përforcimin e skuadrës me lojtarë të rinj. /Telegrafi/