LAJMI I FUNDIT:

Klauzola e çuditshme që Al Nassr ka futur në kontratën e Ronaldos – përfshinë edhe Messin

Klauzola e çuditshme që Al Nassr ka futur në kontratën e Ronaldos – përfshinë edhe Messin

Kontrata e Cristiano Ronaldos me klubin e ri Al-Nassr përfshin një klauzolë që do ta shohë atë të ndjekë gjurmët e Lionel Messit.

Reklama

Portugezi në thelb kishte shijuar një periudhë papunësie në dy javët e fundit, pas eliminimit të Portugalisë nga Kampionati Botëror.

Humbja ndaj Marokut, rasti me largimin e tij nga Manchester United në fillim të turneut, bëri që 37-vjeçari të kishte kohë për të gjetur një skuadër të re.

Ronaldo me presidentin e klubit Mossali Al-Muammar.  Imazhi: Alamy

Meqë askush në Evropë nuk dëshiron t’i jepte atij futbollin e Ligës së Kampionëve që ai e dëshironte, me Eintracht Frankfurt që zbuloi se iu dha shansi për ta nënshkruar me të, Ronaldo duhej të kërkonte diku tjetër.

Të premten, u konfirmua se ai do të transferohej në Lindjen e Mesme, për t’u bashkuar me skuadrën e Arabisë Saudite, Al-Nassr, duke nënshkruar një marrëveshje dyvjeçare.

Klubi e përshkroi atë si një marrëveshje të ‘bërjes së historisë’ dhe ai thuhet se do të bëhet sportisti më i paguar në botë, duke përfshirë të gjitha shpërblimet e tij.

Por, është ajo që vjen pasi ai të ketë mbaruar së luajturi për klubin që mund të bëjë ‘historinë’ për vendin më të cilin ai do të bëjë tregtinë e tij.

Sipas Marca, kontrata përfshin një klauzolë që do të thotë se pesë herë fituesi i Topit të Artë do t’i bashkohet Messit si një ambasador për për të mbështetur Arabinë Saudite që ta organizojë Kampionatin Botëror në vitin 2030.

Kupa e ardhshme e Botës do të mbahet në Amerikën e Veriut, në të gjithë ShBA-në, Kanadanë dhe Meksikën, pas tre vjetësh e gjysmë.

Vendimi për të mbajtur turneun në Katar nuk shkoi mirë.  Imazhi: Alamy

Arabia Saudite pritet të nisë një ofertë së bashku me Egjiptin dhe Greqinë, e cila do ta bënte atë të parën e mbajtur në shumë kontinente, nëse ato do të jenë të suksesshme.

Messi tashmë ka pranuar të jetë ambasador për ofertën, pavarësisht faktit se Argjentina mund të jetë në mesin e atyre që do të ofertojnë kundër saj.

Ronaldo gjithashtu mund të jetë kundër vendit të tij, me Spanjën dhe Portugalinë që pritet të jenë oferta nga Evropa, pasi Britania e Madhe dhe Irlanda u bindën që në vend të kësaj të bënin ofertë për Euro 2028. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Çfarë lidhje ka Guardiola me liderin e La Ligës, Gironan, klubi që ka më shumë pikë se Man City

Çfarë lidhje ka Guardiola me liderin e La Ligës, Gironan, klubi që ka më shumë pikë se Man City

La Liga
Jose Mourinho nuk i la vetëm lojtarët që shkuan të përshëndesnin tifozët e Romës pas humbjes turpëruese

Jose Mourinho nuk i la vetëm lojtarët që shkuan të përshëndesnin tifozët e Romës pas humbjes turpëruese

Serie A
Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Premier League
Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Tenis
Shqiptarët vendimtarë në ndeshjen Basel – Luzern: Jashari shënon, Xhaka dhe Ademi asistojnë

Shqiptarët vendimtarë në ndeshjen Basel – Luzern: Jashari shënon, Xhaka dhe Ademi asistojnë

Ligat tjera
Trajneri i Napolit bllokon thashethemet për Osimhen, pas lidhjeve me Real Madridin

Trajneri i Napolit bllokon thashethemet për Osimhen, pas lidhjeve me Real Madridin

Serie A
Kalo në kategori