Ylli i grupit legjendar “Queen”, Brian May, ka pësuar një lëndim të pakëndshëm. Kitaristi ishte duke punuar në kopsht gjatë izolimit me ç’rast kishte ndier dhimbje të fortë.

Reklama

Në një postim në Instagram, ai ka treguar se e ka lënduar muskulin Gluteus Maximus (muskulin e të pasmeve, i cili është muskuli kryesor ekstensor i kërdhokullës).

72-vjeçari është detyruar të shkojë në spital për t’u kontrolluar, ndërsa si pasojë e këtij lëndimi nuk do të mund të ecë për një kohë.

View this post on Instagram

Reality check ! For me. No – the Virus didn’t get me yet – thank God. Hope you’re all keeping extra-safe out there. A decision to relax controls doesn’t suddenly make the danger go away. But me ?? Yes, I’ve been quiet. Reason ? As well as getting over-stretched and harassed by too many demands … I managed to rip my Gluteus Maximus to shreds in a moment of over-enthusiastic gardening. So suddenly I find myself in a hospital getting scanned to find out exactly how much I’ve actually damaged myself. Turns out I did a thorough job – this is a couple of days ago – and I won’t be able to walk for a while … or sleep, without a lot of assistance, because the pain is relentless. So, folks … I need to go dark for a while, getting some complete rest, at home. Please, please don’t send me sympathy – I just need some healing silence for a while. I’ll be back – but I need the complete break. OK ? Thanks. Take care out there. Bri

A post shared by Brian Harold May (@brianmayforreal) on May 6, 2020 at 6:44pm PDT

Rokeri ka publikuar fotografi dhe video nga spitali duke thënë se ka dhimbje të madhe dhe do të ketë nevojë për terapi që të flejë i qetë.

Reklama

Lëndimi i May ka ndodhur pasi “Queen” e publikoi një version të ri të hitit të madh, “We Are The Champions”, me qëllim të grumbullimit të fonteve për OBSH-në në luftën kundër pandemisë së coronavirusit. /Telegrafi/

Reklama