LAJMI I FUNDIT:

Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Të paktën 16 persona janë vrarë dhe dhjetëra janë plagosur pasi një sulm rus goditi një qendër tregtare në Kharkiv, Ukrainë të shtunën, sipas zyrtarëve.

Ndër të vdekurit është edhe një vajzë 12-vjeçare, tha policia të dielën, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Sulmi erdhi ndërsa forcat ruse vazhdojnë të përparojnë në Ukrainën verilindore pasi kaluan kufirin në fillim të këtij muaji dhe hapën një front të ri në konfliktin dyvjeçar.

Kharkiv ka parë një valë sulmesh ruse, pasi Rusia kërkon të lidhë forcat ukrainase diku tjetër dhe të krijojë një zonë tampon.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e quajti sulmin një “sulm brutal” në një postim në X, duke shkruar më vonë se “Rusia drejtohet nga njerëz që duan ta bëjnë atë një normë – duke djegur jetë, duke shkatërruar qytete dhe fshatra, duke ndarë njerëzit dhe duke fshirë kufijtë kombëtarë përmes luftës”.

Zyrtarët kanë thënë se kishte rreth 200 njerëz brenda ndërtesës kur ndodhi sulmi.

Ministri i Brendshëm i Ukrainës, Ihor Klymenko, tha të dielën se orët pas sulmit ishin “djallëzore” dhe falënderoi të gjithë ata që ndihmuan për të shuar flakët që përfshiu dyqanin e pajisjeve pas sulmit.

Oleh Syniehubov, kreu i administratës ushtarake rajonale të Kharkiv, vuri në dukje se nuk ka “asnjë objekt të vetëm ushtarak afër” vendit të sulmit.

Ndërkohë janë publikuar disa pamje që thuhet se tregojnë momentin e sulmit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Evropa
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Ukraina

Ukraina "përgatit terrenin" për sulme në Krime pas mbërritjes së aeroplanëve luftarakë F-16

Evropa
Shpërthim i madh në qytetin rus

Shpërthim i madh në qytetin rus

Evropa
Tentoi të hap derën e aeroplanit gjatë fluturimit, pasagjeren e lidhin për ulëse me shirit ngjitës - aviacioni federal amerikan e padit

Tentoi të hap derën e aeroplanit gjatë fluturimit, pasagjeren e lidhin për ulëse me shirit ngjitës - aviacioni federal amerikan e padit

Amerika
Ukrainasit pretendojnë se kanë shkatërruar një të tretën e flotës ruse të Detit të Zi

Ukrainasit pretendojnë se kanë shkatërruar një të tretën e flotës ruse të Detit të Zi

Evropa
Kalo në kategori