LAJMI I FUNDIT:

Khabib ia dedikon fitoren babait të ndjerë, ndërsa konfirmon pensionimin nga UFC si premtim ndaj nënës së tij

Khabib ia dedikon fitoren babait të ndjerë, ndërsa konfirmon pensionimin nga UFC si premtim ndaj nënës së tij

Khabib Nurmagomedov ia ka dedikuar babait të tij të ndjerë fitoren ndaj Justin Gaethje për titullin e peshave të lehta në UFC 254.

Luftëtari nga Dagestani ka arritur të triumfojë ndaj Gaethjes në përballjen e zhvilluar në kryeqytetin e Emirateve të Bashkuara Arabe, Abu Dhabi apo më saktë në vendin e quajtur Fight Island.

Nurmagomedov ishte i pamëshirshëm duke arritur ta mposht amerikanin Gaethje qysh në fillim të raundit të dytë.

Khabib Nurmagomedov fiton titullin në UFC 254, lë pa ndjenja në oktagon Justin Gaethje
Lexo po ashtu Khabib Nurmagomedov fiton titullin në UFC 254, lë pa ndjenja në oktagon Justin Gaethje

Ishte një lidhje e kokës së Gaethje me këmbët e Khabib që bëri gjyqtarit ta ndërpres ndeshjen dhe t’ia jap fitoren luftëtarit nga Dagestani.

Pas fitores, Khabib u ul në oktogon me lot në sy dhe fjalët e para të tij ishin vërtetë emocionuese, duke ia dedikuar fitoren babait të tij të ndjerë.

Khabib gjithashtu njoftoi pensionimin dhe ky erdhi edhe si premtim ndaj nënës së tij.

“Kjo ishte lufta ime e fundit. Në asnjë mënyrë nuk mund të vij këtu pa babanë tim”, ka thënë fillimisht Khabib.

“Unë premtoj se do të jetë lufta ime e fundit. Nëse jap fjalën time, duhet ta ndjek këtë”.

“Ka vetëm një gjë që unë dua nga UFC, të më vendosë si luftëtarin numër 1 në çdo kategori në botë sepse e meritoj atë”, përfundoi Nurmagomedov.

Pas kësaj fitore, Khabib vazhdon rekordin pa humbje, prej 29 fitoreve. /Telegrafi/

Momentet kyçe të duelit:

https://youtu.be/duxry6dnHLM

Në trend Sport

Më shumë
Dortmundi vishet kuqezi, tifozët shqiptarë me këngë e valle presin ndeshjen e Kombëtares së Shqipërisë

Dortmundi vishet kuqezi, tifozët shqiptarë me këngë e valle presin ndeshjen e Kombëtares së Shqipërisë

Kombëtarja e Shqipërisë
Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Përfaqësueset
LIVE: Shqipëri-Itali, gjithçka rreth ndeshjes së parë të kuqezinjve në Euro 2024

LIVE: Shqipëri-Itali, gjithçka rreth ndeshjes së parë të kuqezinjve në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
“E tashmja dhe e ardhmja e shkëlqyer”, Messi i impresionuar nga talenti argjentinas

“E tashmja dhe e ardhmja e shkëlqyer”, Messi i impresionuar nga talenti argjentinas

Ndërkombëtare
Topi i goditur nga Wirtz përfundoi në portë me një shpejtësi marramendëse

Topi i goditur nga Wirtz përfundoi në portë me një shpejtësi marramendëse

Përfaqësueset
Ylli i Liverpoolit thyen rekordin 64-vjeçar në Kampionate Evropiane

Ylli i Liverpoolit thyen rekordin 64-vjeçar në Kampionate Evropiane

Përfaqësueset
Kalo në kategori