LAJMI I FUNDIT:

“Këtu nuk je tek Ajaxi” – çfarë ndodhi saktësisht me Andre Onanan te Kameruni

“Këtu nuk je tek Ajaxi” – çfarë ndodhi saktësisht me Andre Onanan te Kameruni

Andre Onana u largua papritur nga kampi i Kamerunit në Kampionatin Botëror në Katar pasi u përplas me trajnerin Rigobert Song.

Reklama

Portieri 26-vjeçar i Interit luajti plot 90 minuta në ndeshjen hapëse të Kamerunit kundër Zvicrës, duke bërë një paraqitje të mirë pavarësisht humbjes 1-0. Një pjesë e dukshme e punës së tij në atë lojë ishte besimi i tij në top në hapjen e Kupës së Botës, Onana mori 61 prekje të topit, 24 prej të cilave jashtë zonës së tij të penalltisë.

La Gazzetta dello Sport detajon se si gjërat shkuan keq gjatë një seance stërvitore në Kamerun të shtunën e javës së kaluar, kur trajneri Song i tha Onanës se “ky nuk është Ajax”, duke iu referuar qartë lojës së tij proaktive me top.

Portieri i Interit nuk ishte i impresionuar nga kjo dhe pas një debati të shkurtër, i tha trajnerit të Kamerunit që të linte dikë tjetër të luante në vend të tij. Më pas ai anashkaloi konferencën për shtyp para ndeshjes përpara ndeshjes kundër Serbisë, duke e zgjeruar më tej përçarjen mes lojtarit dhe trajnerit.

Thashethemet nga Kameruni sugjerojnë se Onana kritikoi shokun e skuadrës Nicolas Nkoulou në grupin e krijuar në ËhatsApp, duke e bërë të qartë se ai preferonte mbrojtës të tjerë që ishin të aftë të luanin me top.

Portieri 26-vjeçar e ka kundërshtuar këtë pretendim, por kjo nuk i ka ndalur thashethemet. Presidenti i Federatës së Futbollit të Kamerunit, Samuel Eto’o, u përpoq të ndërmjetësonte situatën përpara se të informonte përfundimisht Onanën për përjashtimin e tij nga ndeshja me Serbinë.

Song deklaroi publikisht se Onana mund të kishte vazhduar në Botëror nëse do të ndryshonte qëndrim dhe ‘respektonte rregullat’, por portieri i Interit vendosi të largohej nga Katari më herët. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Arbnor Muja shënon golin e parë në Ligën e Kampionëve - driblim dhe goditje e saktë që përfundoi në rrjetë

Arbnor Muja shënon golin e parë në Ligën e Kampionëve - driblim dhe goditje e saktë që përfundoi në rrjetë

Liga e Kampionëve
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
Bellingham pyetet nga gazetarët se kush është futbollisti më i mirë në botë? Përgjigja e tij i befason të gjithë

Bellingham pyetet nga gazetarët se kush është futbollisti më i mirë në botë? Përgjigja e tij i befason të gjithë

La Liga
Dalin pamjet nga reagimi i Bellingham ndaj goditjes së Valverdes që përfundoi me auto-gol nga Meret

Dalin pamjet nga reagimi i Bellingham ndaj goditjes së Valverdes që përfundoi me auto-gol nga Meret

Liga e Kampionëve
Kupa e Botës 2030 do të zhvillohet në gjashtë shtete dhe tre kontinente

Kupa e Botës 2030 do të zhvillohet në gjashtë shtete dhe tre kontinente

Ndërkombëtare
Perez po bëhet gati për transferimin e madh - shumë i dashur nga tifozët e Real Madridit

Perez po bëhet gati për transferimin e madh - shumë i dashur nga tifozët e Real Madridit

La Liga
Kalo në kategori