Afati kalimtar i transferimeve për Ligën Premier dhe Championship tani është mbyllur, por kjo nuk do të thotë që klubet nuk mund të nënshkruajnë më lojtarë.

Futbollistët e lirë, lojtarët që nuk janë kontraktuar me një klub ende mund të nënshkruhen, duke shtuar potencialisht një cilësi shtesë në një skuadër pa tarifë transferimi për të shtuar kualitetin e klubit.

Juventus ka një rekord për nënshkrimin e disa agjentëve të lirë të jashtëzakonshëm në sezonet e fundit të cilët janë Andrea Pirlo, Dani Alves, Adrien Rabiot dhe Aaron Ramsey duke dëshmuar se mund të ketë vlerë të madhe në tregun e agjentëve të lirë.

Megjithëse shumica e këtyre lëvizjeve erdhën herët në dritaren e transferimit, ka akoma disa futbollistë të lirë, të cilët mund të paraqiten për disa klube.

Daniel Sturridge

Sulmuesi u lirua nga Liverpooli menjëherë pas fitores së tyre në Ligën e Kampionëve, pas ardhjes së Jurgen Klopp në Merseyside.

Sturridge, 29 vjeç, ka qenë i lënduar pothuajse gjatë gjithë karrierës së tij, por talenti kur është i përshtatshëm është i jashtëzakonshëm në fushën e gjelbër.

Nëse ai mund të shënoi 21 gola në 29 ndeshje gjatë sezonit të vitit 2013-14 dhe të jetë në gjendje të mirë fizike do të ishte një shtesë e dobishme për shumë klube angleze.

Mario Balotelli

Do të ishte e bujshme nëse Balotelli do të zhvendosej përsëri në Ligën Premier, por me sa duket është e pamundur.

Italiani është padyshim i talentuar duke shënuar 33 gola në 61 ndeshje për Nicen.

28-vjeçari është përfolur fuqishëm për t’u bashkuar me Flamengon në Brazil, por do të ishte mirë të rikthehet në Premier League.

Franck Ribery

Anësori legjendar Ribery akoma nuk ka gjetur një klub kur u largua nga Bayern Munich pas 12 vjetësh në Gjermani.

Ritmi i tij mund të jetë zbehur pak si 36-vjeçar, por ai me siguri ka më shumë për të dhënë në nivelin e lartë ku bëri 38 paraqitje sezonin e kaluar në Munich.

Ribery ka 24 tituj nga koha e tij në Gjermani dhe mentaliteti i tij fitues mund të ishte i dobishëm për një numër skuadrash.

Martin Skrtel

Pas tre sezoneve me Fenerbahce, qendërmbrojtësi 34 vjeçar është ende në kërkim të një klubi pasi bëri 79 paraqitje dhe shënoi gjashtë gola në Turqi.

Skrtel ishte një luftëtar në kohën e tij në Liverpool, duke fituar një reputacion për pengesa të ashpra dhe duke luajtur drejt në skaj, dhe ishte një gjendje e shkëlqyeshme për fizikalitetin e Ligës Premier.

Hatem Ben Arfa

Ben Arfa ka pasur një karrierë interesante për të thënë të paktën, me lëndime dhe çështje të qëndrimit pas tij kudo që të jetë.

Në Newcastle ai tregoi vështrime të aftësisë së tij të jashtëzakonshme natyrore, dhe pavarësisht se ishte ngrirë në një moment të kohës me PSG, ishte mbresëlënës edhe me klubet si Nice dhe së fundmi me Rennes.

Tani 32 vjeç, mund të jetë e vështirë për të që të përsëriste qëllimin e tij të sezonit si për Newcastle në sezonin e vitit 2013-14, por aftësia dhe dinamizmi i tij mund të jenë shkëndija krijuese që disa skuadrave ju mungojnë.

Michel Vorm

Edhe pse holandezi u bë zgjedhja e tretë në Tottenham sezonin e kaluar pas Paulo Gazzaniga, ai mbetet një pengesë por ndoshta jo në nivelin e lartë.

Vorm ishte cilësor me Swansean, dhe prapë mund të garonte për një pikë fillestare në Premier, ose të shërbente si një rezervë.

Fernando Llorente

I nënshkruar si një rikthim i Harry Kane në vitin 2017, Llorente luftoi në Tottenham, duke shënuar vetëm dy herë në kampionat gjatë 36 paraqitjeve.

Ai ishte një sulmues me cilësi të lartë në veri të Londrës, duke shënuar 15 gola në sezonin e tij të vetëm në Swansea, dhe duke luajtur më parë për Sevillan, Juventusin dhe Bilbaon.

Spanjolli nuk ka qenë kurrë më i lëvizshmi, por në moshën 34 vjeç, mund të ofrojë ende një përvojë jetësore dhe një model prejardhje për një klubet në nevojë për të.

Yohan Cabaye

Mesfushori francez ka qenë një agjent i lirë që nga janari, kur kontrata e tij me klubin e Emirateve të Bashkuara, Arabe Al-Nasr u ndërpre.

Ai u largua nga Crystal Palace në fund të sezonit 2017-18, dhe në moshën 33 vjeç mbetet ende mesfushor i shkëlqyeshëm.

Danny Simpson

Një fitues i Ligës Premier me Leicester, anësori u largua nga Dhelprat pasi u zhvendos nga Ricardo Pereira sezonin e kaluar.
Një mbrojtës i plotë i Simpsonit mund të jetë në gjendje të mirë për të ndihmuar klubet tjera.

Ignazio Abate

Ishte mbrojtës i Milanit për 10 vitet e fundit, Abate u la i lirë në fund të sezonit të kaluar pas pothuajse 250 paraqitjeve në ligë.

Tani 32 vjeç, Abate nuk është më aq i shpejt se sa ishte dikur, por pasuria e tij e përvojës në nivelin e lartë i mbetet ende.

Fabio Coentrao

Duket e pamundur që e majta portugeze është vetëm 31 vjeç, por në atë moshë ai patjetër që mund t’i ofronte diçka një klubi në nevojë për një mbrojtës me përvojë.

Ai kurrë nuk ka arritur potencialin që Real Madrid pa në të, dhe pati një sezon me klubin e djalërisë Rio Aves pas largimit nga kryeqyteti Spanjoll në vitin 2018.

Coentrao mund të jetë i dobishëm si lojtar i skuadrës në Premier League ose startues në kampionat.

Danny Williams

Amerikani ka luajtur në Angli që nga viti 2013 kur u bashkua me Reading, duke bërë 135 paraqitje për Royals.

30-vjeçari u paraqit vetëm pesë herë për Huddersfield, pasi u larguan nga Premier League sezonin e kaluar, por mesfushori mbrojtës e ka provuar veten në nivelin e Kampionatit. /Telegrafi/