LAJMI I FUNDIT:

Këta emra mund ta shembin Evropën!

Këta emra mund ta shembin Evropën!

Gazetari Andrew Marr u detyrua të mbrojë vendimin e transmetimit të një interviste në BBC, me djathtisten franceze Marine Le Pen. Kritikët thanë se me këtë u fyen ata që ranë në luftë kundër fashizmit. Por, Marr u shpreh se Le Pen mund të jetë një nga sfidat më të mëdha të sigurisë perëndimore. Daily Mail ofron një pasqyrë të politikanëve të diskutueshëm evropianë, që në vitet e ardhshme mund të bëhen presidentë e ta tronditin Evropën, transmeton Telegrafi.

Reklama

MARINE LE PEN (FRANCË): “Në rrethana të caktuara, mund të bëhet presidente e Francës. Këtë javë, pas fitores së Trumpit në zgjedhjet presidenciale amerikane, tha se bota ka ndryshuar dhe se po vjen koha e saj”, ka thënë gazetari i BBC-së për Le Penin. Djathtistja franceze ia ka uruar fitoren Trumpit duke thënë se fitorja e saj në zgjedhjet presidenciale franceze do të jetë një hap tjetër në “revolucionin botëror”. E trimëruar nga Brexit-i, ka njoftuar se do të nis referendumin francez për të braktisur BE-në.

FRAUKE PETRY (GJERMANI): Politika e dyerve të hapura e kancelares gjermane Angela Merkel, ka ndikuar në rritjen e Alternativës për Gjermaninë, që udhëhiqet nga Frauke Petry, e që në anketa del si forca e tretë në vend. Plani i saj është për të ndaluar burkën dhe për të kufizuar numrin e azilkërkuesve në 200 mijë në vit. Petry – një nënë e katër fëmijëve – beson se Policia duhet të ketë të drejtë për të shtënë tek emigrantët në kufi, ndërsa beson se Islami s’është në përputhje me Kkushtetutën gjermane.

ANDREJ BABIS (ÇEKI): Partia e tij është në koalicionin në pushtet, e ai është kryeministër. U pasurua me gjigantin petrokimike Agrofer, ndërsa sot është njeriu i dytë më i pasur në Republikën Çeke. Me Trumpin e lidh qëndrimi ndaj imigrantëve, ndërsa shpreson të bëhet president i shtetit më 2017.

NORBERT HOFER (AUSTRI): Euroskeptiku Norbert Hofer vazhdon me tentimin e dytë për postin e presidentit austriak. Ai është mbështetës i politikave kundër emigrantëve, është shprehur se Islami nuk ka fend në Austri, ndërsa është kundërshtar i martesave të homoseksualëve, transmeton Telegrafi.

SIV JENSEN (NORVEGJI): Është lidere e Partisë Progresive Norvegjeze. Idhull e ka Margaret Thatcherin. Kundërshton islamizimin e Evropës, ndërsa është skeptike për marrëveshjet mbi ndryshimet klimatike, njëjtë si Donald Trumpi. Aktualisht është ministre e Financave, por shpreson në fuqi më të madhe pas zgjedhjeve presidenciale të vitit të ardhshëm.

GEERT WILDERS (HOLANDË): Për shkak të një fjalimi të vitit 2014, në të cilin thotë se në vendin e tij ka shumë emigrantë nga Maroku, është në gjyq për nxitje të urrejtjes racore. Ky euroskeptik e ka krahasuar Kuranin me “Mein Kampfin” e Hitlerit. Nuk e mbështet ndërtimin e xhamive të reja, ndërsa dëshiron të mbyllen ato ekzistuese e të ndalohet Kurani.

BEPPE GRILLO (ITALI): Ka thënë se fitorja e Donald Trumpit në SHBA është “fundi i një epoke”. Grillo është ish-komedian dhe Lëvizja e tij e Pesë Yjeve është opozita kryesore në Itali. Ai thotë se lufton establishmentet partiake, kundërshton reformat e kryeministrit Matteo Renzi, ndërsa thotë se nëse bëhet president, Italia do të votojë për qëndrimin në eurozonë.

VOJISLLAV SHESHEL (SERBI): Është themeluesi i Partisë Radikale Serbe, ndërsa paralajmëroi kandidaturën e tij në zgjedhjet presidenciale të majit 2017. Radikalët e tij që dyshohen për krime lufte janë kundër integrimit evropian, janë prorusë, ndërsa në Parlament kanë 22 deputetë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Putinit nuk do t'i pëlqenin këto imazhe të tankeve të ushtrisë së tij – të cilat kthehen nga vija e frontit në Ukrainë

Putinit nuk do t'i pëlqenin këto imazhe të tankeve të ushtrisë së tij – të cilat kthehen nga vija e frontit në Ukrainë

Botë
NASA hapi sondën me mostra të një asteroidi të rrezikshëm, çfarë gjetën në të shkencëtarët

NASA hapi sondën me mostra të një asteroidi të rrezikshëm, çfarë gjetën në të shkencëtarët

Botë
Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Amerika
Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Botë
Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Evropa
Daçiq deklaroi se Radoiçiq nuk ishte në pamjet e publikuara nga Manastiri i Banjskës, por Vuçiq para 6 muajve e pranonte se ai qëndron prapa personave të maskuar në veri të Kosovës

Daçiq deklaroi se Radoiçiq nuk ishte në pamjet e publikuara nga Manastiri i Banjskës, por Vuçiq para 6 muajve e pranonte se ai qëndron prapa personave të maskuar në veri të Kosovës

Serbia
Kalo në kategori