LAJMI I FUNDIT:

Katërmbëdhjetë yjet që nuk shpenzojnë para të tepërta në luks (Foto)

Katërmbëdhjetë yjet që nuk shpenzojnë para të tepërta në luks (Foto)

Ne mendojmë për njerëzit e famshëm si njerëz që hanë vetëm në restorante të bukura, ngasin makina luksoze dhe veshin rroba të markave të shtrenjta.

Reklama
Njëmbëdhjetë filmat që nuk mund t'i humbasim këtë vit (Foto)
Lexo po ashtu Njëmbëdhjetë filmat që nuk mund t'i humbasim këtë vit (Foto)

Sidoqoftë, Bright Side gjeti 14 yje të klasit botëror që jetojnë me jetë të habitshme modeste përkundër të ardhurave të tyre të pabesueshme, transmeton Telegrafi.

Jennifer Lawrence

Ylli Jennifer Lawrence e ka zakon të shpenzojë para me kujdes: ajo drejton një ‘Volkswagen Eos’, mban vëmendjen për shitjet në dyqane dhe përdor kuponat për zbritje. Ka një spital për fëmijë në Louisville, qytetin e lindjes së aktores, njësia kardiologjike e së cilës mban emrin e saj “Fondacioni Jennifer Lawrence, Qendra Kardiake Intensive Care (Spitali Kosair)”. Jennifer dhuroi dy milionë dollarë për të.

Keanu Reeves

Edhe kur Keanu u ngrit në lartësitë e Hollywoodit, ai preferonte të qëndronte në hotele apo apartamente me qira. Ai nuk ka shumë sende ose ndonjë roje sigurie, dhe udhëton me transport publik. Aktori dha 90% të pagesës së tij për “The Matrix” (rreth 80 milion dollarë) tek stafi i filmit në prapaskenë, dhe 12 statistë morën një motor të ri si dhuratë nga ai.

Sarah Jessica Parker

Aktorja është shumë e kujdesshme me paratë e saj dhe përpiqet t’i mësojë fëmijët e saj. Sara nuk i shfaq fëmijët në publik, vetëm duke blerë këpucë, dhe ajo i pëlqen veshjet e dorës së dytë. Ajo shiti këpucët e saj Carrie Bradshaw në një ankand dhe dhuroi të gjitha paratë nga shitja në një shkollë të muzikës dhe arteve.

Kate Middleton

Dukesha e Kembrixhit shpesh vesh veshjet e njëjta për raste të ndryshme dhe i pëlqen markat e lira. Për shembull, xhaketa dhe veshja blu në të majtë janë nga Zara, dhe veshja në të djathtë është nga Hobbs, të cilën ajo e mori për rreth 45 dollarë. Kate bën edhe bamirësi: një nga projektet e saj të fundit quhet ‘Kryefamiljari’ dhe është i dedikuar për shëndetin psikologjik të të rinjve, veteranëve të luftës, të pastrehëve dhe njerëzve të tjerë në rrezik.

Vincent Kartheiser

Ylli i ‘Mad Men’ nuk dëshiron të blejë një makinë, përdor transportin publik dhe jeton në një shtëpi shumë modeste. Ndërsa popullariteti i shfaqjes televizive u rrit, Vincent filloi të ndihej i mërzitur nga sasia e madhe e gjërave përreth tij dhe ai vendosi të shpëtojë prej tyre duke i dhënë ata falas.

Christian Bale

Edhe për një kohë të gjatë pasi fama e gjeti atë, “Batman” jetonte me familjen e tij në një apartament me një dhomë dhe nuk kishte telefon celular ose truproje. “Pasuria nuk do të thotë asgjë për mua. Nëse një grabitës hyri në shtëpinë time, ai do të dilte në lot”, tha aktori në një intervistë. Kristiani gjithashtu i dha të gjitha honoraret e tij nga Premtimi për bamirësi.

Leonardo DiCaprio

Tashmë një aktor i paguar mirë, Leo voziste një Toyota Prius dhe ai ende preferon fluturimet komerciale mbi aeroplanët personalë. Në vitin 1998, aktori krijoi fondin e tij bamirës, ‘Fondacionin Leonardo DiCaprio’, dhe transferoi mbi 15 milionë dollarë në 30 organizata bamirëse të ndryshme, duke përfshirë ‘Amazon Watch’, ‘National Geographic’, ‘Save the Elephants’ dhe ‘Fondi Botëror i Kafshëve’.

Jennifer Garner

Jennifer arrin të balancojë një yll të Hollywoodit dhe një shtëpiake. Ajo shpesh shkon në një treg afër për mallra. Aktorja është përfshirë gjithashtu me Fondacionin ‘Save the Children’, i dedikuar për të drejtat e fëmijëve dhe arsimin, për 10 vjet.

Keira Knightley

Aktorja përcakton një limit mujor për veten, dhe nëse ajo dëshiron të blejë diçka mbi të, ajo mendohet mirë. Ajo thotë se një mënyrë jetese luksoze ju pengon të kuptoni njerëzit që jetojnë ndryshe. Keira gjithashtu shet veshjet që ajo ka veshur për ngjarje të ndryshme në dobi të bamirësisë të ndryshme.

Russell Crowe

Ky fitues i Oskarit mund të kishte udhëhequr një jetë luksoze, por vendosi të shkonte në Australi, të blinte një fermë dhe një xhip të vjetër, dhe tani është krejtësisht i lumtur. Russell transferon rregullisht shuma të mëdha në organizata të ndryshme duke përfshirë shkollën hebre në Montreal që pësoi një sulm terrorist në vitin 2004.

Hayden Christensen

Anakin Skywalker vendosi të shkojë në një fermë – ai madje e shtrin tokën vetë në traktorin e tij. Hayden gjithashtu kujdeset për mjedisin: ferma e tij praktikon energji diellore.

Reese Witherspoon

Aktorja shpenzon me kujdes dhe ka një zakon të heqjes së parave. Reese mendon se luks nuk mund të justifikohet dhe ajo përpiqet të rrisë fëmijët e saj në të njëjtën mënyrë. Ajo merr pjesë në një fushatë për mbledhjen e rrobave për fëmijët e privuar në SHBA dhe Kanada. Ajo dhe Matthew McConaughey organizuan një shfaqje bamirësie për ‘Sing’ dhe mblodhën 100,000 dollarë për fonde bamirësie.

Jessica Alba

Jessica është një nënë e begatë dhe themeluese e një kompanie pelenash, e ndershme. Ajo nuk heq qafe e rrobat e vajzave të saj, në vend se ta bëjë këtë gjë, ajo i jep ato të rinjve. Forbes përfshiu aktoren në Top 100 gratë më të pasura në SHBA, të cilat e bënë vetë pasurinë e tyre, por ende Jessica nuk ka turp të blejë rroba të lira dhe të përdorë transportin publik.

Quentin Tarantino

Hobi i Quentin është duke mbledhur filma, por ai është plotësisht indiferent ndaj makinave. Chevy Malibu i kuq (i drejtuar nga John Travolta në Pulp Fiction) ishte i tij, por ai në fakt donte ta shpëtojë atë, duke thënë se i pëlqente Geo Metro shumë më shumë. /Telegrafi/


Në trend Magazina

Më shumë
Mediat angleze shkruajnë për modelen nga Kosova - Franceska Murati, refugjatja që dikur bullizohej në shkollë u shpall

Mediat angleze shkruajnë për modelen nga Kosova - Franceska Murati, refugjatja që dikur bullizohej në shkollë u shpall "Mis Central London"

Magazina
Shoqëria e tyre vazhdon edhe jashtë BBVK, Vedati publikon imazhe përkrah Gresës dhe Andit

Shoqëria e tyre vazhdon edhe jashtë BBVK, Vedati publikon imazhe përkrah Gresës dhe Andit

Magazina
Beatrix Ramosaj shkëlqen në fustan të kuq teksa feston ditëlindjen e 29-të

Beatrix Ramosaj shkëlqen në fustan të kuq teksa feston ditëlindjen e 29-të

Magazina
Luizi tregon se çfarë raportesh ka me Efin pas përfundmit të Big Brother VIP Albania

Luizi tregon se çfarë raportesh ka me Efin pas përfundmit të Big Brother VIP Albania

Magazina
Blero i bën një dedikim emocional të dashurës së re për ditëlindje: I yti që nga prekja e parë, i yti përjetësisht

Blero i bën një dedikim emocional të dashurës së re për ditëlindje: I yti që nga prekja e parë, i yti përjetësisht

Magazina
Georgina Rodriguez shfaqet atraktive dhe plot stil teksa shoqëron Cristiano Ronaldon në eventin në Madrid

Georgina Rodriguez shfaqet atraktive dhe plot stil teksa shoqëron Cristiano Ronaldon në eventin në Madrid

Magazina
Kalo në kategori