Katër ushtarë sirianë u vranë dhe një u plagos si pasojë e bombardimeve izraelite në disa poste ushtarake në rajonin bregdetar dhe qendror të Sirisë.

Reklama

Mbrojtja ajrore siriane kundërshtoi sulmin, i cili erdhi nga ana e Detit Mesdhe dhe gjithashtu shkaktoi dëme materiale, raporton jerusalempost.

“Rreth orës 6:30 të mëngjesit të sotëm, armiku izraelit kreu një agresion ajror mbi Detin Mesdhe, nga drejtimi i Banias, duke synuar disa poste në rajonin qendror dhe bregdetar,” citoi agjencia siriane SANA.

Sulmet e fundit të supozuara ajrore vijnë pas më shumë se dy javësh qetësie relative, me sulmin i mëparshëm ndaj atij të dielën, i raportuar më 27 tetor.

Reklama

Gjatë muajit tetor, regjimi sirian raportoi disa sulme ajrore izraelite, shumica e të cilave synonin aeroportin e Damaskut.

Reklama

Forcat mbrojtëse izraelite kanë qenë të angazhuara në një fushatë të vazhdueshme për të penguar aktivitetet e Iranit në Siri, në atë që disa zyrtarë të ushtrisë e kanë përcaktuar si strategjinë e luftës mes luftërave. Fushata synon të prishë aspiratat e Iranit për hegjemoninë rajonale, si dhe të parandalojë Teheranin që të vendosë përfaqësuesit e tij brenda Sirisë.

Një nga aspektet kryesore të kësaj strategjie është përpjekja nga ana e Izraelit për të penguar përpjekjet e Iranit për të kontrabanduar armë të avancuara për Hezbollahun në Liban nga Irani. /Telegrafi/