LAJMI I FUNDIT:

Kaos në parlamentin japonez – përleshen deputetët e pozitës dhe opozitës

Kaos në parlamentin japonez – përleshen deputetët e pozitës dhe opozitës

Kaosi shpërtheu brenda parlamentit japonez, ndërsa ligjvënësit e krahut të majtë shkaktuan një përleshje në një përpjekje për të bllokuar një projekt-ligj të diskutueshëm të imigracionit.

Reklama

Ish-aktori japonez dhe ligjvënësi i famshëm, Taro Yamamoto, lideri i partisë anti-establishment Reiwa Shinsengumi, u desh të ndalej teksa u hodh drejt liderëve të opozitës gjatë procedurave, tregojnë pamjet e shfaqura në Twitter.

Përleshja solli një pushim të përkohshëm të debatit mbi projektligjin, por nuk arriti ta ndalonte në tërësi, e cila miratoi Dhomën e Lartë të legjislaturës së vendit – të quajtur Dieta Kombëtare – dhe pritet të votohet përfundimisht sot në mbrëmje, raporton nypost.

“Përdorimi i këtij projektligji është i papranueshëm”, kundërshtoi anëtari i Partisë Komuniste Japoneze, Sohei Nihi.

“Kjo është arsyeja pse ne kërkojmë që ajo të tërhiqet dhe të zhvillohen diskutime të plota”, shtoi ai.

Çështja kryesore është një propozim kundërthënës për rishikimin e rregullave të imigracionit në Japoni dhe zvogëlimin e kohës së pritjes së imigrantëve- pjesë e një debati të vazhdueshëm.

Projektligji ka mbështetjen e koalicionit të shumicës, por ka tërhequr kundërshtime të forta nga ligjvënësit progresivë, të cilët argumentojnë se ai nuk shkon aq larg sa duhet për të mbrojtur të drejtat e refugjatëve dhe azilkërkuesve dhe nuk arrin të përmirësojë kushtet për ata që tashmë janë në Japoni.

Projektligji i ri kërkon të rrisë mbikëqyrjen mjekësore të të paraburgosurve dhe të përmirësojë trajnimin e kujdestarëve.

Udhëheqësit e opozitës si Yamamoto, megjithatë, argumentojnë se kjo nuk garanton kushte të përmirësuara për azilkërkuesit, veçanërisht fëmijët, dhe nuk arrin të adresojë dështimet në procesin e aplikimit për azil. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Botë
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Botë
Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Evropa
Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Evropa
Sonda e NASA-s kthehet në tokë me mostra nga asteroidi pas misionit shtatë-vjeçar

Sonda e NASA-s kthehet në tokë me mostra nga asteroidi pas misionit shtatë-vjeçar

Botë
Kalo në kategori