Kanye West vazhdoi postimet e tij në rrjetet sociale të mërkurën (5 tetor), këtë herë duke vënë në shënjestër gruan e Justin Bieber, Hailey.

Reperi, 45 vjeç, shkoi në Instagram për të sulmuar modelen 25 vjeçe, pasi ajo mbrojti redaktoren e “Vogue”, Gabriella Karefa-Johnson për kritikat që ajo bëri për bluzën e reperit me mbishkrimin “White Lives Matter”.

West iu drejtua krijuesit të hitit “Baby”, 28 vjeç, duke shkruar: “Justin merre vajzën tënde para se të zemërohem” në një postim që përfshiu gjithashtu këngëtarin John Legend dhe redaktorin e Vogue.

Ai ndau gjithashtu një shkri të një E!News që diskuton mbështetjen e Bieber për Karefa-Johnson me mbishkrimin “Prit, a jam anuluar përsëri?” Justin ju lutem më njoftoni”.

Reklama

Ye e nisi tekstin e gjatë, postim i cili i referohej shfaqjes së tij surprizë të modës Yeezy në Paris të hënën, duke shkruar, “Unë thjesht dua t’i bëj të ditur të gjithëve se kishte edhe modë edhe këtë javë”.

Reklama

“Kishte një gjë të rëndësishme të quajtur java e modës, e cila me të vërtetë zgjati një muaj dhe u shfaqën disa veshje shumë të bukura dhe të çmendura”, shkruan DailyMail.

“Nuk kishte të bënte vetëm me ndryshimin e paradigmës së bluzës sime. Thjesht bëj shaka në shfaqjet e secilit asgjë nuk ndodhi veç bluzës sime,’ duke shtuar më tej, ‘mbane në mend se bluza ime e tërhoqi vëmendjen’.

Reklama

“Sepse ju jeni të gjithë dele të programuara dhe ato çizmet që kishte veshur Gab ishin plehra. Por jam i sigurt se John Legend ende dëshiron një palë”, shtoi reperi tutje.

Kjo vjen pasi Hailey tregoi mbështetjen për redaktoren e modës të “Vogue” pasi West u tall me të në internet.

Reklama

“Respekti im për ty është i madh mikja im! Të njohësh ty është të të adhuroj dhe të punosh me ty është një nder, më e sjellshmja, më e talentuara dhe më elegantja”, ka shkruar Hailey në InstaStory.

Karefa-Johnson ishte në qendër të titujve këto ditët e fundit pasi komentet që ajo bëri duke shprehur shqetësimin për shfaqjen e modës “White Lives Matter” të Kanye tërhoqën vëmendjen e tij.

Reklama

West shkaktoi një zhurmë me shfaqjen e së hënës në Paris, u u shfaqen modele që ecnin në pasarelë me këmisha WLM – e parë si një mohim i lëvizjes “Black Lives Matter”.

Zëdhënësi i tij Jason Lee dha dorëheqjen në shenjë proteste në shfaqjen provokuese.

“Shumë i përulur dhe falënderues për Ye për mundësinë për të punuar me të, por ajo pjesë e marrëdhënies sonë ka marrë fund”, shkroi ai në Instagram.

Reklama

Ndërkohë, Gabriella Karefa-Johnson tha se bluzat ishin “thellësisht ofenduese, të dhunshme dhe të rrezikshme”.

West reagoi me përbuzje, duke u tallur me veshjet e saj në internet dhe duke thënë se ajo nuk e kuptonte modën.

Reklama

Megjithatë, një ditë më vonë, ai këmbënguli se Karefa-Johnson ishte ‘motra’ e tij dhe tha se ata kishin pasur një diskutim dy-orësh rreth çështjeve të ngritura.

West tronditi fansat të hënën (3 tetor), kur ai debutoi me dizajnin dhe madje kishte modele të modës në shfaqje të veshur me mesazhin e shkruar në të, një përgjigje ndaj lëvizjes Black Lives Matter që u themelua në 2013 pas vrasjes fatale të Trayvon Martin. nga George Zimmerman.

Pjesa e përparme e këmishës së West “White Lives Matter” dukej se tregonte një kolazh fotografish të Papës Saint John Paul II, me mbishkrimin e poshtëm që i referohej atij në spanjisht si “Juan Pablo II”.

Reklama
Reklama

Nuk është hera e parë që Ye ka ngjallur polemika rreth racës, pasi tha në 2018 se ai mendonte se 400 vjet skllavëri ‘ishte një zgjedhje’.

Kanye e ka lidhur veten me figura të krahut të djathtë si Candace Owens, si dhe me ish-presidentin Donald Trump, duke mbajtur rregullisht një kapelë bejsbolli Make America Great Again në publik.

Gjatë një interviste në maj të vitit 2018 në lidhje me mbështetjen e tij për Trump, West tha: “Racizmi nuk është shkelës i marrëveshjes për mua. Nëse do të ishte kështu, nuk do të jetoja në Amerikë”.

Gigi Hadid del kundër Kanye Westit, e quan reperin bullizues Gigi Hadid del kundër Kanye Westit, e quan reperin bullizues

Ishte një e mërkurë plot ngjarje për Kanye, i cili më herët gjatë ditës akuzoi familjen Kardashian se ‘në thelb rrëmbeu’ vajzën e tij Chicago në ditëlindjen e saj, pasi ai vazhdoi të pretendonte se ish-gruaja Kim Kardashian e ka penguar atë të shihte fëmijët e tyre. /Telegrafi/

Reklama