LAJMI I FUNDIT:

Kanë investuar miliona, por mbesin amator dhe qesharak: Penalltia e shkaktuar në Arabinë Saudite bën xhiron e botës

Kanë investuar miliona, por mbesin amator dhe qesharak: Penalltia e shkaktuar në Arabinë Saudite bën xhiron e botës

Bota e futbollit u befasua nga ngjarja e mbrëmjes së sotme në ndeshjen e elitës së futbollit të Arabisë Saudite, mes Al Hazem dhe Al Fateh, kur u akordua një penallti që nuk është parë kurrë më parë.

Pavarësisht milionave të investuara në zhvillimin e futbollit, sonte elita e futbollit saudit u duk si një nivel i vërtetë amator për shkak të penalltisë së shkaktuar për skuadrën vendase Al Hazem.

Vendasit kaluan në avantazh në minutën e 14-të me golin e Bruno Viana dhe më pas dyfishuan avantazhin vetëm nëntë minuta më vonë pas një lëvizjeje të vështirë për t’u shpjeguar nga mbrojtësi mysafir. Goli u shënua pas një penalltie.

“Do të ishim shumë të lumtur që ta mirëprisnim” – drejtori i Saudi Pro League flet për mundësin që Messi dhe Ronaldo të behën sërish bashkë
Lexo po ashtu “Do të ishim shumë të lumtur që ta mirëprisnim” – drejtori i Saudi Pro League flet për mundësin që Messi dhe Ronaldo të behën sërish bashkë

Portieri i mysafirëve e kapi topin në zonën e tij të rreptësisë dhe më pas bashkëlojtari i tij Fahad Al Harbi vendosi ta “përshëndet” topin me dorë dhe ta përgëzojë portierin për mbrojtjen.

Mirëpo, teksa uroi, ai e preku topin që ishte në duart e portierit me dorën e tij.

Gjyqtari menjëherë tregoi në pikën e bardhë dhe lojtarët e Al Fateh nuk ishin në dijeni të asaj që kishte ndodhur dhe për këtë protestuan.

Megjithatë, gjyqtari u justifikua që tregoi pikën e bardhë, pasi në videot me lëvizje të ngadalta shihej se topin e goditi vërtet me dorë mbrojtësi.

Video me shpejtësi bëri xhiron e botës dhe gjyqtari nuk e ndryshoi vendimin pavarësisht ndërhyrjes së VAR-it. Toze mori topin dhe shënoi nga pika e bardhë për 2-0. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Mbappe nuk do të jetë më i paguari te Reali, tre lojtarë do të fitojnë pagë më të madhe se francezi

Mbappe nuk do të jetë më i paguari te Reali, tre lojtarë do të fitojnë pagë më të madhe se francezi

La Liga
Real Madridi me lëvizje befasuese, planifikon rikthmin e dy legjendave në ekip

Real Madridi me lëvizje befasuese, planifikon rikthmin e dy legjendave në ekip

La Liga
Milan në kërkim të një transferimi të ri, ‘peshkon’ tek Manchester United

Milan në kërkim të një transferimi të ri, ‘peshkon’ tek Manchester United

Serie A
Formacionet zyrtare, Chelsea – Liverpool: Klopp me mungesa të theksuara

Formacionet zyrtare, Chelsea – Liverpool: Klopp me mungesa të theksuara

Premier League
Granit Xhaka i mashtroi të gjithë tifozët me festimin që bëri pas golit, reagimi i Xabi Alonsos është bërë viral

Granit Xhaka i mashtroi të gjithë tifozët me festimin që bëri pas golit, reagimi i Xabi Alonsos është bërë viral

Bundesliga
Arsenali ka hyrë në histori të Ligës Premier pas fitores së thellë ndaj Newcastle

Arsenali ka hyrë në histori të Ligës Premier pas fitores së thellë ndaj Newcastle

Premier League
Kalo në kategori