LAJMI I FUNDIT:

Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Ushtarët rusë që luftojnë në Ukrainë tani e shohin plagosjen si shansin e tyre të vetëm për të lënë linjat e frontit dhe për të shkuar në shtëpi për të parë familjet e tyre, sipas Ukrainës.

Qendra Kombëtare e Rezistencës së Ukrainës tha se shumë ushtarë rusë kanë humbur shpresën se do t’u jepet kohë larg frontit, pasi Rusia nuk ka ushtarë të mjaftueshëm atje, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


“Prandaj, pushtuesit ëndërrojnë të lëndohen”, thuhet në të.

Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj
Lexo po ashtu Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

“Në këtë mënyrë, ka një shans për të filluar punën në një vend të zhvendosjes së përhershme dhe më pas, nëse jeni me fat, të ikni. Thjesht nuk ka mundësi të tjera për të marrë një ‘pushim’ dhe për të parë të afërmit”.

Qendra Kombëtare e Rezistencës, pjesë e ushtrisë së Ukrainës, e përkushtuar për të mësuar civilët se si të luftojnë, tha se numri i lartë i vdekjeve të Rusisë i kishte bindur ushtarët se ata nuk kishin asnjë shpresë për të mbijetuar dhe për të shkuar në shtëpi.

“Pushtuesit janë të bindur se lëndimi është një opsion jo vetëm për të pushuar, por edhe thjesht për të mbijetuar. Në fund të fundit, ata humbën ushtarë të panumërt në fushën e betejës”.

Por Ukraina po përjeton gjithashtu problemet e veta me lejimin e ushtarëve të largohen nga linjat e frontit.

Trump mendonte se Ukraina ‘duhet të jetë pjesë e Rusisë’ - The Guardian zbulon detaje të një libri që do të publikohet të martën
Lexo po ashtu Trump mendonte se Ukraina ‘duhet të jetë pjesë e Rusisë’ - The Guardian zbulon detaje të një libri që do të publikohet të martën

Parlamenti i Ukrainës këtë javë hodhi poshtë planet e çmobilizimit që do t’u jepnin ushtarëve që kaluan periudha të gjata në front mundësinë për të shkuar në shtëpi me rotacion.

Ukraina, e cila ka një popullsi shumë më të vogël se Rusia, është përballur me mungesën e fuqisë njerëzore dhe disa ushtarë thanë se njësitë e tyre janë bërë më të vogla, pasi njerëzit largohen me lëndime ose vriten dhe vijnë pak rekrutë të rinj. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Huliganët në Beograd rrahën për vdekje vëllain e zëvendës-presidentit të Qeverisë së Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës

Huliganët në Beograd rrahën për vdekje vëllain e zëvendës-presidentit të Qeverisë së Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës

Serbia
Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Botë
Ligjvënësi amerikan, Tajvanit: Armët po vijnë

Ligjvënësi amerikan, Tajvanit: Armët po vijnë

Botë
Shtetet baltike bashkohen me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar

Shtetet baltike bashkohen me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar "murin kundër dronëve të Rusisë"

Botë
Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Botë
Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Botë
Kalo në kategori