LAJMI I FUNDIT:

Trump mendonte se Ukraina ‘duhet të jetë pjesë e Rusisë’ – The Guardian zbulon detaje të një libri që do të publikohet të martën

Trump mendonte se Ukraina ‘duhet të jetë pjesë e Rusisë’ – The Guardian zbulon detaje të një libri që do të publikohet të martën

Si president, Donald Trump “e bëri shumë të qartë” se ai mendonte se Ukraina “duhet të jetë pjesë e Rusisë”.

Kështu së paku, siç shkruan The Guardian, përcjell Telegrafi, thotë ish-këshilltarja e tij Fiona Hill në një libër të ri për sigurinë kombëtare të SHBA-së nën kërcënimin nga Rusia dhe Kina.


“Trump e bëri shumë të qartë se ai mendonte, e dini, se Ukraina, dhe sigurisht Krimea, duhet të jenë pjesë e Rusisë”, i thotë Hill, drejtore e lartë për çështjet evropiane dhe ruse në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së midis 2017 dhe 2019, David Sangerit, një reporteri të New York Times dhe autori të ‘Luftërave të reja të Ftohta: Ngritja e Kinës, Pushtimi i Rusisë dhe Përpjekja e Amerikës për të mbrojtur Perëndimin’.

“Zelensky të heq dorë nga territori”: Mediat amerikane zbulojnë ‘planin sekret’ të Donald Trump për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë
Lexo po ashtu “Zelensky të heq dorë nga territori”: Mediat amerikane zbulojnë ‘planin sekret’ të Donald Trump për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë

Kjo, shkruan Sanger, nënkuptonte se pikëpamja e Trump për Ukrainën ishte “në thelb identike” me atë të Vladimir Putin, presidentit rus që do të urdhëronte një pushtim të Ukrainës në shkurt 2022, një vit pasi Trump u largua nga detyra.

Para se të shkaktonte pushtimin, Putin tha në një fjalim: “Ukraina është një pjesë e patjetërsueshme e historisë, kulturës dhe hapësirës sonë shpirtërore”.

New Cold Wars do të publikohet në SHBA të martën dhe The Guardian shkruan se tanimë ka një kopje.

Zelensky: Nëse ideja e Trumpit për të ndaluar luftën është të heqim dorë nga territori ynë, atëherë është primitive
Lexo po ashtu Zelensky: Nëse ideja e Trumpit për të ndaluar luftën është të heqim dorë nga territori ynë, atëherë është primitive

Libri shfaqet me luftën e Ukrainës në vitin e tretë, por me 60 miliardë dollarë ndihmë të re ushtarake amerikane për Kievin e bllokuar nga republikanët e ekstremit të djathtë në Dhomën e SHBA-së, duke vepruar në përputhje me dëshirat e Trump, ndërsa ai nxiton për të mposhtur Joe Biden në një zgjedhje presidenciale dhe për një rikthim në pushtet.

Ndryshe, të enjten, Alexander Vindman, dikur ndihmësi i lartë i Ukrainës në këshillin e sigurisë kombëtare të Trump, i tha CNN se pa ndihmën e re të SHBA-së, pozicioni i Ukrainës ishte bërë “mjaft i pasigurt”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Evropa
Ukrainasit pretendojnë se Rusia ka pësuar humbjen më të madhe artilerike që nga fillimi i luftës

Ukrainasit pretendojnë se Rusia ka pësuar humbjen më të madhe artilerike që nga fillimi i luftës

Evropa
Ka vdekur stjuardesa me përvojën më të gjatë të punës në botë - ajo u shërbeu mysafirëve në aeroplan për gati 67 vjet

Ka vdekur stjuardesa me përvojën më të gjatë të punës në botë - ajo u shërbeu mysafirëve në aeroplan për gati 67 vjet

Amerika
Spiunim, frikësim e shpifje ndaj prokurorëve - ekspozohet 'lufta' nëntëvjeçare e Izraelit kundër Gjykatës së Hagës

Spiunim, frikësim e shpifje ndaj prokurorëve - ekspozohet 'lufta' nëntëvjeçare e Izraelit kundër Gjykatës së Hagës

Azia
Dronët ukrainas shkatërrojnë një nga një tanket ruse në një pritë të organizuar

Dronët ukrainas shkatërrojnë një nga një tanket ruse në një pritë të organizuar

Evropa
‘Tmerr’ në varrezat e Zagrebit, vizitorët gjejnë 15 varre të hapura

‘Tmerr’ në varrezat e Zagrebit, vizitorët gjejnë 15 varre të hapura

Kroacia
Kalo në kategori