Tensioni nuk është shuar ende nga një nga garat më argëtuese në historinë e sportit, Formula 1.

Kthesa tjetër në këtë histori të pafund është se LeWis Hamilton ka hequr nga ndjekësit çdo person në Instagramin e tij.

E gjithë kjo erdhi pasi britaniku humbi titullin e këtij viti nga rivali Max Verstappen, i cili e mundi pilotin e Mercedes në xhiron e fundit të garës për këtë sezon.

p1fo2qb6851ttk1opm1t0eup6175oj.jpg

Njerëzit ishin tashmë të vetëdijshëm për zemërimin e Hamiltonit nga gara pasi u publikuan pamjet në radio ku shoferi u ankua në ekipin e tij duke thënë se diçka nuk ishte në rregull.

“Kjo është e manipuluar, njeri”, ishin fjalët që Hamilton i tha ekipit të tij Mercedes, të cilët ndoshta ishin po aq të tronditur sa ai.

Konfuzioni mbretëroi teksa drejtori i garës Michael Masi ndryshoi mendje për të lejuar disa makina të stopuara të kalonin Makinën e Sigurisë. Kjo çoi në një përballje kokë më kokë midis Verstappen dhe Hamilton në xhiron e fundit. Ylli i Red Bull, i cili nuk kishte fituar asnjë titull para kësaj gare, arriti të kalojë rivalin e tij dhe të rrëmbejë titullin.

Procedura e zakonshme e penalltisë në Formula 1 do t'i jepte Hamiltonit titullin dhe jo Verstappenit Procedura e zakonshme e penalltisë në Formula 1 do t'i jepte Hamiltonit titullin dhe jo Verstappenit

Hamilton nuk ka postuar asgjë në rrjetet sociale që nga gara për titullin F1, por ai duket se ka hequr dorë nga ata pak njerëz që po ndiqte. Kjo ka shkaktuar konfuzion pasi qëllimet e tij për ta bërë këtë janë të paqarta dhe ai mbetet në një heshtje të mediave sociale për 26.3 milionë ndjekësit e tij.

Kjo ka shtuar vetëm pyetjet që qarkullojnë rreth Hamiltonit pasi ai humbi gjithashtu galën e fundit të sezonit në Formula 1 në Paris, gjë që mund të çojë në ndëshkime.

Mohammed Ben Sulayem, presidenti i sapozgjedhur i FIA-s, tha: “Së pari, si shofer, do të ndihesha emocional, por në fund të fundit rregullat janë rregulla. Pra, ne do të shikojmë anën ku rregullat teknike janë aty për t’u përdorur”.

Refuzohet ankesa e Mercedesit për Verstappen – titulli i takon Red Bullit Refuzohet ankesa e Mercedesit për Verstappen – titulli i takon Red Bullit

Neni 6.6 i rregullores së F1 thotë se tre pilotët më të mirë në kampionat duhet të jenë të pranishëm në gala, megjithëse është e paqartë se çfarë lloj sanksionesh janë në dispozicion të FIA-s.

Mohammed Ben Sulayem është i prirur të mbajë kontrollin e situatës duke shtuar: “Nëse ka ndonjë shkelje, nuk ka falje në këtë”.

Kjo qasje e pamëshirshme, por e drejtë me siguri do të thotë se Hamilton do të përballet me një dënim.

Pavarësisht nëse kjo do të ndodhë këtë vit apo vitin e ri, është e drejtë të thuhet se britaniku ka pasur një sezon për të harruar, pasi pyetjet dhe dënimet i afrohen. /Telegrafi/