Juventusi ulë me këmbë në tokë Milanin – ia shkakton humbjen e parë sezonale

Juventusi ka fituar në “San Siro” derbin ndaj Milanit me rezultat 3-1, duke ua shkaktuar humbjen e parë sezonale kuqezinjve.

Ndeshja e vlefshme e javës së 16-të nisi më mirë për Zonjën e Vjetër që kishte më shumë nga loja,

Fillimisht Federico Chiesa qëlloi shtyllën në minutën e 16-të, që ishte një paralajmërim se golin ishte rrotull.

Pas vetëm dy minutash, Juventusi gjen golin pas një aksioni të bukur të Paulo Dybalas dhe Chiesas, ku ky i fundit shënoi për 1-0.

Edhe pse kishte raste nga të dy skuadrat, goli i dytë erdhi në minutën e 41-të.

Një kundërsulm i bukur i Milanit u kthye në gola nga Davide Calabria (1-1), rezultatet me të cilën u mbyll edhe pjesa e parë.

Me të filluar pjesa e dytë të dy skuadrat kishin nga një rast, fillimisht Milani me Diego Dalot, pastaj Juventusi me Aaron Ramsey, por të dy nuk arritën të shënonin.

Juventusi e ktheu epërsinë në minutën e 62-të të ndeshjes, kur përsëri Dybala dhe Chiesa bashkëvepruan.

Italiani gjuajti bukur për të mposhtur Gigi Donnaruman për 2-1.

Kur pritej Milani të kthehej në lojë, Juventusi filloi të përfitojë  nga kudnërsulmet.

Weston McKennie kishte rast të mirë në minutën e 72, por portieri ishte në vend.

Vetëm katër minuta më vonë, Zonja e Vjetër gjeti golin e qetësisë.

Dejan Kulusevski me një aksion individual futet në zonë dhe pason për McKennie që shënoi për 3-1.

Deri në fund të dy skuadrat kishin gjysmë raste, por që rrjetet heshtën.

Me këtë fitore Juventusi ngjitet në pozitën e katërt me 30 pikë dhe një ndeshje më pak, shtatë pikë më pak se Milaniqë mbetet lider. /Telegrafi/

Karim Benzema kthehet në Real Madrid

Erik ten Hag më në fund reagoi pas paraqitjes mahnitëse të Jadon Sancho në Ligën e Kampionëve

Ancelotti po mendon vendimin e befasishëm, ta lë në stol ndaj Bayernit njërin nga më meritorët e sukseseve këtë sezon