Juventusi mbete klubi italian që shpenzon më shumë në vitet e fundit e fundit, ndërsa sukseset në dekadën e fundit nuk kanë munguar.

“Zonja e Vjetër” ka nënshkruar me sulmuesin e Fiorentinës, Dusan Vlahovic, për një shifër që kap shumën e 75 milionë euro.

Klubi nga Torino në shpenzimet e tyre totale për kërkimi e një qendërsulmuesi ka harxhuar 446.8 milionë euro.

Megjithatë, shumë nga këto blerje kanë përfunduar si dështime të tmerrshme.

Lojtari më i shtrenjtë i blerë ndonjëherë është Cristiano Ronaldo që erdhi për 117 milionë euro, ndërsa pas tij vjen Gonzalo Higuain me 90 milionë euro.

Në sezonin 2021/22 deri në këtë pikë, Vlahovic ka shënuar 17 gola në 21 ndeshje, që është një numë më i madh i golave se sa ato të shënuara nga sulmuesit aktual të “Allianz Stadium”, me Alvaro Morata, Moise Kean dhe Kaio Jorge që së bashku kanë një total  prej 12 golave.

Reklama
Reklama

Paulo Dybala i vetëm ka shënuar 11 gola nga një pozicion më i tërhequr se i sulmuesit, megjithatë bardhezinjtë mund të mos zgjasin kontratën e tij.

Golat kanë qenë prej kohësh një problem për Zonjën e Vjetër dhe lista e lojtarëve që ata kanë nënshkruar për të provuar dhe korrigjuar atë gjatë dekadës së fundit është i madh.


Më poshtë disa nga blerjet më të mëdha të Juventusit

Cristiano Ronaldo (Real Madrid): 117 milionë euro

Gonzalo Higuain (Napoli): 90 milionë euro

Dusan Vlahovic (Fiorentina): 75 milionë euro

Alvaro Morata (Real Madrid): 20 milionë euro

Mario Mandzukic (Atletico): 19 milionë euro

Simone Zaza (Sassuolo): 18 milionë euro

Alessandro Matri (Cagliari): 15.5 milionë euro

Reklama

Mirko Vucinic (Roma): 15 milionë euro


/Telegrafi/