Stefano Pioli tha që Milani nuk ka bërë asgjë ende dhe se Rossonerët nuk mund të festojnë derisa të kanë siguruar një vend në Ligën e Kampionëve.

Fitorja 3-0 ndaj Juventusit do të thotë që Milani të jetë i treti në Serie A, tre pikë mbi Zonjën e Vjetër në të pestin.

Por, Pioli theksoi se lojtarët e tij nuk mund të pushojnë dhe është i përqendruar të vazhdojë me një rezultat tjetër pozitiv kundër Torinos.

“Ne duhet të kemi ekuilibër”, deklaroi Pioli në një konferencë për shtyp. “Ashtu siç nuk jemi demoralizuar pas Lazios, nuk do të shpërqendrohemi pas Juve”.

“Ne jemi të përqendruar, kjo lojë është thelbësore, ka ende nevojë për të fituar pikë. Ne kemi fituar qartë kundër një kundërshtari historik, kemi besim dhe jemi të vetëdijshëm, por e dimë që nuk kemi bërë asgjë akoma”.

“Ne do të jemi në gjendje të festojmë vetëm kur të kemi arritur në Ligën e Kampionëve. Është koha për të mbajtur këtë qëndrim. Unë nuk kam frikë nga euforia, por jam i shqetësuar sepse detajet gjithmonë mund të përcaktojnë një ndeshje dhe kemi disa vështirësi”.

“Ndeshja e nesërme do të jetë ndryshe nga ajo e së dielës. Kundërshtarët luajnë me një sistem dhe qëndrim tjetër, kështu që gjithçka do të varet nga zgjedhjet që unë bëj”.

“Skuadra është rikuperuar mirë, duhet të kemi të njëjtën vëmendje.”

Pioli konfirmoi se Zlatan Ibrahimovic nuk do të jetë në dispozicion për dy ndeshjet e ardhshme, por shpreson që Suedezi të kthehet në aksion për ndeshjen finale kundër Atalantas”.

Ai u pyet për situatat kontraktuale të disa lojtarëve kryesorë, mbi të gjitha Gianluigi Donnarummas, i cili ende nuk ka konfirmuar qëndrimin e tij në Milanello.

“Ai është një profesionist, shumë i lidhur me momentin dhe situatën”, vazhdoi Pioli. “Si të gjithë ne, ai është përqendruar në Torino-Milan, Milan-Cagliari dhe Atalanta-Milan”.

Ante Rebic shënoi një gol të shkëlqyeshëm kundër Bianconerëve dhe trajneri ishte i lumtur me reagimin e kroatit.

“Përgjigja e duhur nga një lojtar i rëndësishëm, i lidhur me punën e tij dhe atë që po bën”, bëri të ditur Pioli. “Kush nuk është zgjedhur për të filluar duhet të jetë i zemëruar, ashtu është. Të gjithë mendojnë se kanë dhënë kaq shumë për të arritur objektivin dhe do të dëshironin të luanin”.

Pioli gjithashtu pranoi se ai ende po përmirësohet personalisht dhe ka një dëshirë të madhe për të demonstruar kapacitetin e tij. /Telegrafi/