LAJMI I FUNDIT:

Johnson: Putin e paraqet Ukrainën sikurse Millosheviqi dikur Kosovën

Johnson: Putin e paraqet Ukrainën sikurse Millosheviqi dikur Kosovën

Ish-kryeministri britanike Boris Johnson gjatë një interviste dhënë për Sky News, e ka krahasuar presidentin rus Vladimir Putin me ish-presidentin e Serbisë, njëherit i akuzuar për krime lufte, Sllobodan Millosheviqin.

Ai tha se Putin ka gabuar në “mënyrë katastrofike”, kur vendosi të sulmojë Ukrainën, transmeton Telegrafi.


“Të gjithë ne në qeverinë britanike kemi lexuar esenë e tij për Ukrainën, që e publikoi verën e kaluar. Ai në mënyrë thelbësore e vlerësoi gabimisht Ukrainën. Ishte sikur të lexonit për Sllobodan Millosheviqin që fliste për Kosovën”, shtoi Johnson.

“Millosheviqi mendonte që Kosova është pjesë përbërëse e Serbisë së madhe dhe atdheu shpirtëror i kombit serb. Mendoj që Putini mendon njëjtë për Kievin dhe origjinën e besimit ortodoks”, theksoi ish-kryeministri britanik.

“Është një gabim total. Ukrainë është një kulturë evropiane e lirë dhe e pavarur me identitetin e saj, me ambiciet dhe fatin e saj. Ai bëri një gabim thelbësor”, tha për fund Johnson. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
SHBA me mesazh të qartë për Izraelin, nëse Tel Avivi vendos për një “kundërofensivë” kundër Iranit

SHBA me mesazh të qartë për Izraelin, nëse Tel Avivi vendos për një “kundërofensivë” kundër Iranit

Botë
Zelenskyt i prezantohet droni kamikaz ukrainas, i cili tashmë ka arritur fitoret e para kundër Rusisë

Zelenskyt i prezantohet droni kamikaz ukrainas, i cili tashmë ka arritur fitoret e para kundër Rusisë

Botë
Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, gjithçka ndodhi deri më tani - detajet, pamjet dhe reagimet, minutë pas minute

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, gjithçka ndodhi deri më tani - detajet, pamjet dhe reagimet, minutë pas minute

Botë
Si do të përgjigjet Izraeli? Eksperti britanik tregon tri opsionet e (pa)mundshme

Si do të përgjigjet Izraeli? Eksperti britanik tregon tri opsionet e (pa)mundshme

Botë
Priten reshje të dendura shiu, bubullima, vetëtima dhe breshër – Emiratet e Bashkuara Arabe miratojnë mësimin në distancë për dy ditë

Priten reshje të dendura shiu, bubullima, vetëtima dhe breshër – Emiratet e Bashkuara Arabe miratojnë mësimin në distancë për dy ditë

Botë
Pas sulmeve

Pas sulmeve "plotësisht të suksesshme" ndaj Izraelit, komandanti i Gardës Revolucionare të Iranit merr një buqetë me lule

Botë
Kalo në kategori