LAJMI I FUNDIT:

BE-ja zbaton paketën e nëntë të sanksioneve kundër Rusisë

BE-ja zbaton paketën e nëntë të sanksioneve kundër Rusisë

Bashkimi Evropian “po rrit presionin ndaj Rusisë” me një paketë tjetër sanksionesh, njoftoi të mërkurën presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Paketa – e nënta e BE-së – shton rreth 200 individë dhe subjekte të tjera në listën e saj të sanksioneve. Ai përfshin forcat e armatosura, anëtarët e parlamentit rus dhe kompanitë industriale të mbrojtjes, raporton cnn.

“Kjo listë mbulon figurat kryesore në sulmet brutale, të qëllimshme me raketa të Rusisë kundër civilëve”, tha ajo në një video të publikuar në Twitter.

BE do të sanksionojë gjithashtu edhe tre banka të tjera ruse, duke përfshirë një ndalim të plotë të transaksioneve në bankën e zhvillimit rajonal të vendit, “për të tharë më tej gjoksin e luftës së Putinit”, shtoi ajo.

Reklama

Masat do të shkurtojnë gjithashtu qasjen e Rusisë në drona, si drejtpërdrejt ashtu edhe nëpërmjet furnizuesve të vendeve të treta si Irani, tha ajo.

Blloku gjithashtu do të vendosë kontrolle të reja mbi eksportet, me fokus në mallrat me përdorim të dyfishtë si kimikatet, agjentët nervorë, elektronika dhe komponentët e IT, të cilat “mund të përdoren nga makineria ruse e luftës”, shtoi ajo.

Nënkryetari i Komisionit të BE-së, Josep Borrell tha se masat e fundit janë pasojë e drejtpërdrejtë e mobilizimit të forcave të presidentit rus, Vladimir Putin.

“Ai dëshiron të ndërpresë furnizimin me energji elektrike, ngrohje dhe ujë për miliona civilë në të gjithë Ukrainën. Ne po përgjigjemi me paketën e 9-të të sanksioneve kundër atyre që janë instrumentalë në këtë luftë brutale”, tha ai në Twitter. /Telegrafi/

Reklama