LAJMI I FUNDIT:

BE-ja i jep Meta-s 24 orë për të ‘marrë masa’ për videot e Hamasit

BE-ja i jep Meta-s 24 orë për të ‘marrë masa’ për videot e Hamasit

BE-ja ka paralajmëruar Mark Zuckerbergun për përhapjen e “dezinformatave” në platformat e mediave sociale të Meta-s pas sulmit të Hamasit ndaj Izraelit.

Ajo i tha Meta-s, e cila zotëron Facebook dhe Instagram, se “ka 24 orë” për të ndërmarrë veprime dhe për të respektuar ligjin evropian, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Firmat e mediave sociale kanë parë një rritje të dezinformatave rreth konfliktit, duke përfshirë imazhe të modifikuara dhe video të etiketuara gabimisht.


BE i drejtohet Elon Muskut, thotë se po bëhet përhapja e dezinformatave në X pas sulmit të Hamasit
Lexo po ashtu BE i drejtohet Elon Muskut, thotë se po bëhet përhapja e dezinformatave në X pas sulmit të Hamasit

Të martën, BE-ja paralajmëroi X, i njohur më parë si Twitter, për një përmbajtje të tillë.

Komisioni Evropian ndërkohë u kujtoi të gjitha kompanive të mediave sociale se atyre u kërkohet ligjërisht të parandalojnë përhapjen e përmbajtjes së dëmshme në lidhje me grupin militant palestinez Hamas.

“Përmbajtja që qarkullon në internet që mund të lidhet me Hamasin kualifikohet si përmbajtje terroriste, është e paligjshme dhe duhet të hiqet…”, tha një zëdhënës i Komisionit. /Telegrafi/