LAJMI I FUNDIT:

Izraeli tregon “afatin përfundimtar” për ofensivën e planifikuar në Rafah

Izraeli tregon “afatin përfundimtar” për ofensivën e planifikuar në Rafah

Izraeli do të nisë ofensivën e tij të përmendur prej kohësh kundër Rafah muajin e ardhshëm nëse Hamasi nuk do të lirojë pengjet e mbetura të mbajtura në Gaza deri në fillim të Ramazanit.

Kështu, siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, ka thënë anëtari i kabinetit të luftës izraelite Benny Gantz.


“Bota duhet ta dijë dhe udhëheqësit e Hamasit duhet ta dinë – nëse deri në Ramazan pengjet tanë nuk janë në shtëpi, luftimet do të vazhdojnë kudo, duke përfshirë zonën e Rafahut”, citohet të ketë thënë Gantz, një shef i shtabit ushtarak në pension, në një konferencë të liderëve hebrenj amerikanë në Jerusalem të dielën.

Cilat vende kanë ndaluar furnizimin me armë për Izraelin?
Lexo po ashtu Cilat vende kanë ndaluar furnizimin me armë për Izraelin?

Gantz bëri komente të ngjashme në një afat kohor të premten, sipas Times of Israel, por përndryshe, qeveria izraelite nuk ka specifikuar më parë një afat për sulmin e saj të planifikuar në qytetin ku shumica e 1.7 milion palestinezëve të zhvendosur kanë kërkuar strehim.

Ramazani, muaji i shenjtë i myslimanëve, pritet të fillojë më 10 mars.

Gantz shtoi se një ofensivë do të kryhej në një mënyrë të koordinuar dhe në bisedë me amerikanët dhe egjiptianët për të lehtësuar një evakuim dhe “të minimizojë sa më shumë viktimat civile”.

Por se ku njerëzit mund të zhvendosen në mënyrë të sigurt në Rripin e Gazës të rrethuar, mbetet e paqartë.

Sa miliarda euro duhen për rindërtimin e Gazës - edhe atë nëse ndalet sot lufta mes Izraelit dhe Hamasit
Lexo po ashtu Sa miliarda euro duhen për rindërtimin e Gazës - edhe atë nëse ndalet sot lufta mes Izraelit dhe Hamasit

Frika për civilët ka bërë që qeveritë e huaja dhe organizatat e ndihmës t’i kërkojnë vazhdimisht Izraelit të mos hyjë në Rafah, qyteti i fundit i madh që nuk u pushtua nga trupat tokësore gjatë luftës katërmujore.

Por pavarësisht presionit ndërkombëtar në rritje, duke përfshirë një thirrje të drejtpërdrejtë nga presidenti amerikan Joe Biden, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu këmbëngul se lufta nuk mund të përfundojë pa ushtruar presion në Rafah. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Botë
Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

Botë
Rezultatet paraprake për parlament në Kroaci - Plenkoviq me aleatë kryeson para Milanoviqit

Rezultatet paraprake për parlament në Kroaci - Plenkoviq me aleatë kryeson para Milanoviqit

Kroacia
Braziliania dërgoi një burrë të vdekur në bankë për të marrë kredi - si u kap në momentin e fundit prej punonjësve

Braziliania dërgoi një burrë të vdekur në bankë për të marrë kredi - si u kap në momentin e fundit prej punonjësve

Amerika
Frymëzim për filma horror - një i moshuar thirri policinë në mes të natës, kërkoi që ta nxirrnin nga morgu në Holandë

Frymëzim për filma horror - një i moshuar thirri policinë në mes të natës, kërkoi që ta nxirrnin nga morgu në Holandë

Evropa

"Pse? Sepse nuk kishte raketa më": Zelensky shpjegon pse Ukraina nuk mundi të ndalonte sulmin rus që shkatërroi një termocentral të madh

Botë
Kalo në kategori