Qeveria e re izraelite i ka kërkuar administratës së Joe Biden që të shtyjë përkohësisht planet e saj për të rihapur konsullatën e SHBA-së në Jerusalem, për shkak të frikës se lëvizja mund të sjellë një tendosje në koalicionin e sapoformuar të kryeministrit Naftali Bennett.

Reklama

Sipas TimesOfIsrael, përcjell Telegrafi, Ministria e Jashtme i kërkoi Uashingtonit të priste të paktën deri në fund të verës për t’i dhënë kohë qeverisë izraelite për t’u stabilizuar, tha një zyrtar i njohur me këtë çështje për Times of Israel, duke konfirmuar raportimin e Axios mbi këtë çështje.

Zyrtarët izraelitë besojnë se administrata e kupton kompleksitetin e çështjes dhe do të përmbahet nga shtypja e saj për momentin.

Reklama

Çështja ka të ngjarë të jetë ngritur të mërkurën kur Bennett u takua me Michael Ratney, i Ngarkuari me Punë në Ambasadën e SHBA-së në Izrael.

Reklama

Ndërsa një vendndodhje për konsullatën nuk është finalizuar, hapësira e saj në rrugën Agron në Jerusalemin Perëndimor është opsioni më i mundshëm pasi hapja e misionit atje nuk do të krijonte një precedent të ri. /Telegrafi/