LAJMI I FUNDIT:

ISW: Ekzistojnë tri parakushte për një përparim të rëndësishëm në Ukrainë

ISW: Ekzistojnë tri parakushte për një përparim të rëndësishëm në Ukrainë
Reklama

Instituti për Studimin e Luftës (ISW), thotë se ekzistojnë tri parakushte që duhen përmbushur që Ukraina të bëjë “përparim të rëndësishëm”.

Nëse një nga parakushtet rezulton të jetë i gabuar, ISW pretendon se hipoteza e “suksesit të rëndësishëm ukrainas”, do të jetë e gabuar, transmeton Telegrafi.


Parakushti i parë është që forcat ruse nuk kanë rezervat e nevojshme ose fuqinë luftarake për ta mbajtur një linjë mbrojtëse në rajonin e Zaporizhzhia.

Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë
Lexo po ashtu Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

ISW-ja thekson se parakushti tjetër është se forcat ukrainase duhet të ruajnë “fuqinë e mjaftueshme luftarake” për të vazhduar avancimin pas “shterjes” së ushtrisë ruse.

Parakushti i fundit është që pozicionet mbrojtëse ruse prapa zonë aktuale të fushëbetejës nuk janë aq të minuara apo të përgatitura sa fortifikimet që thyen forcat ukrainase.

Aktualisht, të tri parakushtet duken të jenë të sakta, por nuk është e mundur të parashikohet me siguri nëse ato do të qëndrojnë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mesazhi nga Blinken për Izraelin është i qartë – gazetari i BBC sjell

Mesazhi nga Blinken për Izraelin është i qartë – gazetari i BBC sjell "detajet" e tij

Botë
Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Botë
Sulmuesit dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë – detaje dhe pamje të sulmit në Jerusalem nga i cili mbetën tre të vdekur

Sulmuesit dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë – detaje dhe pamje të sulmit në Jerusalem nga i cili mbetën tre të vdekur

Botë
Hamasi merr përgjegjësinë për sulmin kur dy persona dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë, duke vrarë tre njerëz në Jerusalem

Hamasi merr përgjegjësinë për sulmin kur dy persona dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë, duke vrarë tre njerëz në Jerusalem

Botë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
Hungaria heq dorë, BE-ja ka rënë dakord për paketën e mbështetjes financiare për Ukrainën

Hungaria heq dorë, BE-ja ka rënë dakord për paketën e mbështetjes financiare për Ukrainën

Evropa
Kalo në kategori