Ish sulmuesi i Juventusit dhe Kombëtares së Italisë, Vincenzo Iaquinta, është dënuar me dy vite burg.

Reklama

Gjykata e Apelit ka konfirmuar dënimin për ish-sulmuesin i cili akuzohet për armëmbajtje pa leje.

Ish-kampioni i Botës me Italinë në vitin 2006, është zënë me dy pistoleta dhe qindra fishekë.

Krejt aksioni i njohur si “Aemilia”, kishte për protagonist kryesor babanë e Vicenzo Iaquintas, me një të shkuar të errët në botën e krimit.

Babai i ish-sulmuesit u dënua me 19 vite burg, ndërsa Apeli uli dënimin në 12 vite.

Sipas autoriteteve italiane, armët ishin të regjistruar, por kalimi në përdorim te i ati i lidhur me mafinë inkriminonte edhe ish-futbollistin.

Reklama

Operacion ishte një ndër më të mëdhenjtë për asgjësimin e mafisë kalabreze të lidhur me Ndragetan. /Telegrafi/

Reklama