LAJMI I FUNDIT:

Ish-këshilltari i Nixonit: Presidenca e Trumpit do të mbyllet me fatkeqësi

Ish-këshilltari i Nixonit: Presidenca e Trumpit do të mbyllet me fatkeqësi

Ish-këshilltari i presidentit Richard Nixon, i vetmi që është dorëhequr nga kreu i Shtëpisë së Bardhë, paralajmëron se mandati i Donald Trumpit do të përmbyllet me fatkeqësi.

John Dean, avokati të cilin FBI-ja e ka përshkruar si “kryemanipulatorin e fshehjes” së skandalit “Watergate”, shfrytëzoi rrjetin social “Twitter” gjatë mesnatës së të hënës, për të përshkruar deklaratën e Trumpit ndaj ish-kryeprokurores Sally Yates – e emëruar nga Barack Obama si Prokurore e Përgjithshme në detyrë, – si diçka të keqe dhe me nivel të ulët.


Trump e shkarkoi Yates të hënën, pasi ajo kishte deklaruar se nuk do të mbronte urdhrin kontrovers ekzekutiv të tij në lidhje me emigrantët dhe refugjatët në gjykatë.

Një grup për mbrojtjen e të drejtave të myslimanëve ngriti një padi më herët gjatë së hënës, duke argumentuar se urdhri ekzekutiv që u ndalon hyrjen shtetasve nga 7 shtete me shumicë myslimane në SHBA, për të cilin Trump thotë se e nënshkroi për të parandaluar terrorizmin, është antikushtetues.

Përgjatë fundjavës, urdhri nxiti një valë protestash dhe konfuzioni në aeroportet amerikane, transmeton tch.

Duke theksuar turbulencat që karakterizuan javën e parë të Trumpit në krye të Shtëpisë së Bardhë, Dean parashikon se presidenca e tij do të përmbyllet me një katastrofë. “Nga mënyra sesi ka nisur Presidenca Trump, është mëse e logjikshme të thuash se do të mbyllet me fatkeqësi”, shkroi Dean. “Kjo është thuajse e sigurtë, madje edhe republikanët e dinë këtë”.

Në trend Botë

Më shumë
Demografia evropiane - cili shtet ka natalitetin më të lartë dhe ku qëndron Kosova?

Demografia evropiane - cili shtet ka natalitetin më të lartë dhe ku qëndron Kosova?

Evropa
“Vuçiq paguan paraprakisht në rast të fitores së Trumpit”, mediat botërore shkruajnë se si dhëndrit të ish-presidentit amerikan iu shit ndërtesa e Shtabit të Ushtrisë Serbe

“Vuçiq paguan paraprakisht në rast të fitores së Trumpit”, mediat botërore shkruajnë se si dhëndrit të ish-presidentit amerikan iu shit ndërtesa e Shtabit të Ushtrisë Serbe

Serbia
Vetëm dy vende do të mbijetonin pas apokalipsit bërthamor - çka do t'i shpëtonte këto shtete

Vetëm dy vende do të mbijetonin pas apokalipsit bërthamor - çka do t'i shpëtonte këto shtete

Botë
Izraeli kryen sulm ajror në Bregun Perëndimor, të paktën një i vdekur

Izraeli kryen sulm ajror në Bregun Perëndimor, të paktën një i vdekur

Azia
Amerikani bleu një magazinë të vjetër për 380 euro - ajo çfarë gjeti në të është një pasuri e vërtetë

Amerikani bleu një magazinë të vjetër për 380 euro - ajo çfarë gjeti në të është një pasuri e vërtetë

Amerika
Hungaria vendos veto ndaj rezolutës së KiE - nuk mbështetet formula e paqes e Ukrainës

Hungaria vendos veto ndaj rezolutës së KiE - nuk mbështetet formula e paqes e Ukrainës

Evropa
Kalo në kategori