LAJMI I FUNDIT:

Ish-e dashura e Elon Muskit befason me rrëfimin: Jetonim në “skajin e varfërisë” – në një banesë të thjeshtë dhe me dyshek të shqyer

Ish-e dashura e Elon Muskit befason me rrëfimin: Jetonim në “skajin e varfërisë” – në një banesë të thjeshtë dhe me dyshek të shqyer

Miliarderi i Tesla-s, Elon Musk dhe ish-e dashura e tij Grimes jetonin në një ‘banesë shumë të pasigurt dhe të tjeshtë prej 40,000 dollarësh (36,000 euro)’ sepse ai nuk udhëheq stilin e jetës së një miliarderi, ka zbuluar këngëtarja.

Në një intervistë për Vanity Fair, këngëtarja 33-vjeçare foli për marrëdhënien e saj me Elonin, një miliarder i cili ka një vlerë neto prej 228.7 miliardë dollarësh (207 miliardë euro), shkruan DailyMail.

Ajo shpjegoi se çifti, i cili thuhet se u nda për herë të parë në shtator të vitit të kaluar, ishin të përfshirë në mënyrë romantike në kohën e intervistës dhe bashkë-prindërimit të dy fëmijëve të tyre: X Æ A-12 dhe Exa Dark Sideræl, pavarësisht se jetonin në shtëpi të ndara.

Këngëtarja, e cili që atëherë është ndarë nga CEO i Tesla-s për herë të dytë, shpjegoi se vendimi për të jetuar veçmas erdhi – të paktën pjesërisht – si rezultat i dëshirës së tij për të jetuar në një ‘shtëpi të pasigurt’ me kosto të ulët.

“Musk nuk jeton si miliarder. Ai jeton nganjëherë në kufirin e varfërisë”, tha ajo. “Deri në atë pikë ku isha, i thoja vetes: Nuk mund të jetojmë në një shtëpi shumë të pasigurt prej 40,000 dollarësh (36,000 euro)? Ku fqinjët na filmojnë, dhe nuk ka siguri, dhe unë po ha gjalpë kikiriku për tetë ditë rresht?”, kujtoi ajo.

Grimes këmbënguli se ata nuk jetonin si miliarderë kur ishin bashkë, duke zbuluar se Elon po derdhte një pjesë të madhe të parave të tij në programin e tij SpaceX Mars, i cili i kushtohet uljes së njerëzve në planet brenda katër viteve të ardhshme.

“Projekti i Marsit është i vështirë. Nuk ka të ardhura për të”, tha Grimes. “Nuk ka asnjë mënyrë për të fituar para. [Projekti i tij në Mars] është për të mirën e njerëzimit, dhe është i rrezikshëm dhe i kushtueshëm, dhe njerëzit thonë: ‘Ai po grumbullon para!’ Jo, ai po shpenzon gjithçka për atë projekt”, tregoi ish-e dashura e miliarderit.

Elon Musk më parë njoftoi se ai kishte shitur sistematikisht shumicën e aseteve të tij, duke përfshirë disa prona në Kaliforni që kapin vlerën e më shumë se 100 milionë dollarëve (90.9 milionë euro) – si dhe aksionet e Teslas me vlerë 15 miliardë dollarë (13.6 miliardë euro) – dhe u transferua në pronën e thjeshtë, që raportohet të jetë me vlerë 50,000 dollarë (45,000 euro).

Musk, i cili është CEO i Tesla-s dhe SpaceX-it, deklaroi në mënyrë të famshme vitin e kaluar se nuk do të “zotëronte asnjë shtëpi” dhe vazhdoi të shiste nëntë pallatet e tij në Kaliforni për një total prej 144 milionë dollarësh (130 milionë euro).

“Shtëpia ime kryesore është fjalë për fjalë një shtëpi prej 50 mijë dollarësh (45,000 euro) në Boca Chica/Starbase që e marr me qira nga SpaceX”, shkroi ai në një postim në qershor.

Musk u transferua në Austin në qershor dhe reklamoi shtëpinë e tij të re të vogël në rrjetet sociale.

Musk, njeriu më i pasur në botë, ka pasuri në vlerë rreth 240 miliardë dollarë (218 miliardë euro), por pjesa më e madhe e tyre është në aksionet e tij në Tesla.

Disa spekuluan se ai ishte i motivuar të shiste pronat e tij në mënyrë që të mblidhte para për të ushtruar opsionet e aksioneve që do të skadojnë në gusht.

Interesante, Grimes la të kuptohej se djali dhe vajza aktualisht po e ndajnë kohën e tyre në shtëpitë e prindërve të tyre, duke vënë në dukje gjatë intervistës se djali i saj po kalonte kohë me babain e tij, ndërsa ajo kujdesej për vajzën e tyre të porsalindur.

Si Grimes ashtu edhe Elon – i cili gjithashtu foli shkurtimisht me Vanity Fair – thanë se situata e tyre e veçantë e jetesës ishte zgjidhja më e mirë për të dy, duke shpjeguar se secili ka nevoja dhe pëlqime shumë të ndryshme kur bëhet fjalë për krijimin e një shtëpie.

Ndërsa Elon pëlqen që gjërat të jenë ‘arsyeshëm të rregullta’, Grimes përshkruhet se ka një qasje më kreative dhe artistike ndaj shtëpisë së saj. Ajo gjithashtu pëlqen artin japonez, të cilin themeluesi i Teslas shpjegoi se “nuk i pëlqen”.

Këngëtarja gjithashtu u kundërshtua me stilin e jetës së themeluesit të Teslas, duke kujtuar një kohë kur ata jetonin së bashku në Los Angeles dhe ai refuzoi të blinte një dyshek të ri, pavarësisht se ajo i tha atij se ana e saj e krevatit kishte një vrimë në të.

Ndërkohë Grimes konfirmoi dje se çifti ka dhënë dorëheqjen nga marrëdhënia e tyre në një sërë postimesh në Twitter.

“Unë dhe Elon jemi ndarë ‘përsëri’ që nga shkrimi i këtij artikulli”, shkroi ajo në një postim në Twitter, i cili qarkulloi afërsisht katër orë pasi intervista e saj u publikua në internet, dhe e cila u pëlqye nga ish-i i saj, Elon.

“Por ai është shoku im më i mirë dhe dashuria e jetës sime”, pohoi këngëtarja.

Pasi i tha fillimisht revistës se ajo nuk ishte e lirë të fliste për çfarëdo që ndodhte me gjërat e familjes, Grimes pranoi se kishte mirëpritur në jetë një vajzë me Elon, përpara se më vonë të ndante detaje rreth emrit të çuditshëm të të porsalindurës.

Sipas këngëtares, emri i parë unik i vajzës së vogël, Exa, u frymëzua nga termi superkompjuterik exaFLOPS, i cili është ‘aftësia për të kryer një kuintilion operacionesh me pikë lundruese në sekondë’, ndërsa emri i saj i dytë Dark, është një shenjë e errët – materia dhe ‘e panjohura’.

“Njerëzit i frikësohen, por në të vërtetë është mungesa e fotoneve. Materia e errët është misteri i bukur i universit tonë”, tha ajo për revistën Vanity Fair.

Së fundi, Sideræl, e cila shqiptohet sigh-deer-ee-el, është një ‘drejtshkrim më elve’ i siderealit, të cilin Grimes e përshkroi si ‘koha e vërtetë e universit, koha e yllit, koha e hapësirës së thellë, jo koha jonë relative e tokës’.

Emri i tretë i vajzës së tyre është gjithashtu një referencë për personazhin e preferuar të Grimes, nga filmi “Lord of the Rings”, kukudhi Galadriel.

Ish-çifti do ta quajë vajzën e tyre të vogël ‘Y’ shkurt, duke ndjekur trendin që filluan me ardhjen në jetë të fëmijës së tyre të parë, djalit X Æ A-12, të cilin Grimes e lindi në maj të vitit 2020, dhe të cilin ajo dhe Elon e thërrasin shkurtimisht ‘X’.

Megjithatë ata u detyruan të ndryshonin drejtshkrimin e emrit të djalit të tyre në mënyrë që të respektonin ligjin e Kalifornisë, i cili ndalon përdorimin e çdo numri simbolesh në një emër. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Mariza Ikonomi sqaron të vërtetën e fotove me Luizin që u rikthyen në vëmendje pas hyrjes së tij në Big Brother VIP Albania

Mariza Ikonomi sqaron të vërtetën e fotove me Luizin që u rikthyen në vëmendje pas hyrjes së tij në Big Brother VIP Albania

Magazina
Kërkoi ribashkim me të, Stresi zbulon se ka komunikuar me Keisin pas fitores në Big Brother VIP Kosova

Kërkoi ribashkim me të, Stresi zbulon se ka komunikuar me Keisin pas fitores në Big Brother VIP Kosova

Magazina
Georgina Rodriguez zbulon vendin më të pazakontë ku ka kryer marrëdhënie seksuale me Cristiano Ronaldon

Georgina Rodriguez zbulon vendin më të pazakontë ku ka kryer marrëdhënie seksuale me Cristiano Ronaldon

Magazina
Bruno: Të gjithë banorët e Big Brother VIP Kosova janë paguar

Bruno: Të gjithë banorët e Big Brother VIP Kosova janë paguar

Magazina
Kujtim nga Big Brother - 'Ciao Berto' mirëpret në fabrikë finalistin Artan Thaçi: Si u jetësua kolltuku i dizajnuar në dedikim për Cimën

Kujtim nga Big Brother - 'Ciao Berto' mirëpret në fabrikë finalistin Artan Thaçi: Si u jetësua kolltuku i dizajnuar në dedikim për Cimën

Butrint Avdyli
Fotografi në vende të njëjta në periudhë të njëjtë kohore – rikthehen aludimet për lidhjen e mohuar të Kiarës me djalin e biznesmenit të njohur shqiptar

Fotografi në vende të njëjta në periudhë të njëjtë kohore – rikthehen aludimet për lidhjen e mohuar të Kiarës me djalin e biznesmenit të njohur shqiptar

Magazina
Kalo në kategori