LAJMI I FUNDIT:

Imazhet e reja satelitore, tregojnë shkatërrimin masiv në Severodonetsk dhe Rubizhne në lindje të Ukrainës

Imazhet e reja satelitore, tregojnë shkatërrimin masiv në Severodonetsk dhe Rubizhne në lindje të Ukrainës

Pjesë të qyteteve ukrainase Rubizhne dhe Severdonetsk janë shkatërruar në masë të madhe, e këtë e dëshmojnë edhe imazhet e reja satelitore të kompanisë amerikane Maxar Technologies.

Reklama

Bombardimet e granatimet e vazhdueshme mes forcave ukrainase dhe atyre ruse – kanë bërë që pjesë të këtyre dy qyteteve të shkatërrohen plotësisht. E ajo çfarë i shkatërroi më së shumti ishte pikërisht artileria ruse, transmeton Telegrafi.

E pavarësisht se lagje të tëra janë bërë rrafsh me tokë, kjo nuk po i mjafton ushtrisë së Vladimir Putinit, që po vazhdon të bombardon në dy qytetet e rajonit të Donbasit.

Kufomat e luftëtarëve ukrainas që u vranë duke mbrojtur Mariupolin nga rusët, kthehen në Kiev
Lexo po ashtu Kufomat e luftëtarëve ukrainas që u vranë duke mbrojtur Mariupolin nga rusët, kthehen në Kiev

Imazhet satelitore tregojnë se dhjetëra ndërtesa në veri të Severodonetskut, janë shkatërruar nga sulmet ushtarake.

Ndërkaq zonat e gjelbëruara janë bërë me gropa nga predhat e shumta që kanë rënë.

Madje dy spitale janë shkatërruar plotësisht – duke krijuar kratere (mbi 40 metra të gjera), si pasojë e bombave gjigante ruse që kanë rënë mbi to. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Evropa
Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Evropa
Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Evropa
Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Evropa
Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Evropa
Operatori ukrainas i dronit arrin ta shmang raketën ruse nga sistemi raketor Tor-2M, më pas e shkatërroi

Operatori ukrainas i dronit arrin ta shmang raketën ruse nga sistemi raketor Tor-2M, më pas e shkatërroi

Evropa
Kalo në kategori