LAJMI I FUNDIT:

Hoti i quan të vonshme shtesat prej 100 euro: Nuk u zgjidh asnjë problem afatgjatë

Hoti i quan të vonshme shtesat prej 100 euro: Nuk u zgjidh asnjë problem afatgjatë

Ish-kryeministri Avdullah Hoti e ka konsideruar të vonshëm vendimin e qeverisë për të ndihmuar me nga 100 euro pensionistët dhe fëmijët.

Përmes një shënimi në Facebook, Hoti ka thënë se i kishin propozuar qeverisë qysh në vitin 2022 të indeksohen pensionet dhe asistanca sociale, por që sipas tij propozimi u refuzua vetëm se ishte nga opozita.

“Me kohë u kemi thënë, qysh në vitin 2022 kur inflacioni ishte në kulm, se: (1) duhet të indeksohen pensionet dhe asistenca sociale për t’i mbrojtur familjet nga rënia e fuqisë blerëse dhe thellimi i varfërisë; dhe (2) duhet të ulet TVSH-ja nga 18% në 8% për plot mallra shtesë që janë elementare për konsumin e familjes”.

“Nuk i morën parasysh këto propozime, vetëm sepse erdhën nga opozita”.

100 euro për fëmijë, Qeveria miraton vendimin
Lexo po ashtu 100 euro për fëmijë, Qeveria miraton vendimin

Ai thotë se tashmë 10% e familjeve janë dukshëm më të varfra pasi 60% të të ardhurave i shpenzojnë për ushqim.

“Si rezultat, sot 10% e familjeve janë dukshëm më të varfra se në vitin 2021. Po ashtu, për shkak të rënies së fuqisë blerëse të të ardhurave të familjeve, sot familjet i shpenzojnë mbi 60% të të ardhurave në ushqime, krahasuar me 38% në vitin 2021”.

Ai thotë se vendimi i Qeverisë nuk zgjidh asnjë problem afatgjatë.

Qeveria ndan për fundvit nga 100 euro shtesë për pensionistët
Lexo po ashtu Qeveria ndan për fundvit nga 100 euro shtesë për pensionistët

“Tani shpenzojnë mbi 50 milionë euro ndihma të njëhershme, që nuk zgjidhin asnjë problem afatgjatë. Problemi në afat të gjatë do ishte zbutur nëse do të indeksoheshin me kohë pensionet dhe asistenca sociale për normën e inflacionit”, ka shtuar tutje./Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Filloi sezoni veror në Central Park me

Filloi sezoni veror në Central Park me "Bota Jote e Aventurave"

Central Park
Hekurudha Prishtinë-Durrës dhe punimet në rrugët për Podujevë e Pejë, flet ministri Aliu

Hekurudha Prishtinë-Durrës dhe punimet në rrugët për Podujevë e Pejë, flet ministri Aliu

Ekonomi
Çmime të jashtëzakonshme të derivateve në Prishtinë nga Petrol Company

Çmime të jashtëzakonshme të derivateve në Prishtinë nga Petrol Company

Petrol Company
Njoftim për shqiptarët e Gjermanisë dhe Zvicrës të cilët duan të udhëtojnë drejt Kosovës

Njoftim për shqiptarët e Gjermanisë dhe Zvicrës të cilët duan të udhëtojnë drejt Kosovës

AlbaSky
A jeni gati për të fituar me Rugove?

A jeni gati për të fituar me Rugove?

Ujë Rugove
Gjermania po punon për të përshpejtuar procedurat e vizave për punëtorët e huaj

Gjermania po punon për të përshpejtuar procedurat e vizave për punëtorët e huaj

Botë
Kalo në kategori