LAJMI I FUNDIT:

Hiqni ngjitësin nga rrobat në mënyrë të thjeshtë

Hiqni ngjitësin nga rrobat në mënyrë të thjeshtë

Mos i hidhni bluzat pa nevojë, me këto tri truke të lehta do t’i shpëtoni

Prindërit e dinë shumë mirë se çfarë mundimi është të heqësh njollat nga rrobat e fëmijëve, nga veprat e artit në mure, por edhe ngjitësin nga rrobat.

Fëmijëve u pëlqen të tregojnë krijimtarinë e tyre dhe një nga aktivitetet që i tërheq për një kohë të gjatë vëmendjen është ngjitja e copave të letrave shumëngjyrëshe, teminave dhe gjërave të ngjashme dekorative.

Megjithatë, ai ngjitës shpesh përfundon në gardërobën e tyre dhe ja disa truke që do t’ju ndihmojnë ta hiqni atë, transmeton Telegrafi.

Lëngu i limonit

Mund ta hiqni lehtësisht ngjitësin nga një bluzë e bardhë me ndihmën e lëngut të limonit. Thjesht, shtrydhni lëngun e limonit në njollë dhe prisni disa minuta. Nëse është e nevojshme, fërkojeni pak vendin e njollës, më pas thjesht shpëlajeni dhe ngjitësi do të zhduket.

Uthull molle

Nëse ngjitësi gjendet në rrobat e pambukut, mund të përdorni edhe uthullën e mollës si tretës. Materialet natyrore janë shumë më të lehta për t’u pastruar sesa ato artificiale si poliesteri, poliamidi dhe të tjerët.

Hekuri për hekurosje

Nëse xhinset, xhaketa apo pantallonat xhins, ose më saktë disa materiale më të forta dhe më të forta, lyhen me ngjitës, mund të provoni të përdorni një hekur dhe letër.

Vendosni nj[ letër të fortë (letër printeri ose gazetë) mbi vendin e ngjitjes, ngrohni pak hekurin dhe hekurosni mbi letër.

Nëse asnjë nga këto nuk jep zgjidhje, gjithmonë mund të gjeni një aplikacion kreativ në dyqanet e pajisjeve dhe ta ngjitni mbi njollë. /Telegrafi/