David Haye ka lavdëruar përmirësimin mendor të Tyson Fury dhe këmbënguli se ai do ta kishte rrëzuar Ëladimir Klitschkon nëse do ta kishte luftuar atë me formën e tij aktuale.

‘King Gypsy’, 31 vjeç, kthehet në aksion kundër pak të njohurit suedez Otto Wallin të shtunën në T-Mobile Arena në Las Vegas.

Dhe Haye beson se Fury aktual do të kishte rrëzuar Klitschkon në vend që të sigurojë një fitore me pikë.

Koha, vendi, statistika - gjithçka që duhet të dini për duelin ndërmjet Tyson Fury dhe Otto Wallin Koha, vendi, statistika - gjithçka që duhet të dini për duelin ndërmjet Tyson Fury dhe Otto Wallin

“Unë mendoj se ai është dukshëm më i mirë tani sesa kur mundi Wladimir Klitschkon”, ka thënë fillimisht ish-boksieri 38-vjeçar për BT Sport.

“Mendoj se nëse ai do të kthehej në kohë me atë që ai e di tani – pas luftës së ashpër me Deontay Wilder, pas atyre luftimeve të ndara me trajnerin e ri, duke jetuar jetën vazhdimisht – dhe nëse do të hidhen përsëri në ring me Wladimir Klitschko tani, mendoj se ai me siguri do të kishte rrëzuar Klitschkon”.

“Ky Tyson Fury i ri mund ta kishte bërë këtë. Unë definitivisht mendoj kështu”.

“Mendoj se duke hyrë në luftë me Klitschkon, ai nuk kishte përvojë të mjaftueshme. Ai nuk e kishte lidhjen lart e poshtë që ai kishte me Deontay Wilder”.

Wilder e quan frikacak Tyson Furyn që nuk e zhvilloi menjëherë rimeçin ndaj tij Wilder e quan frikacak Tyson Furyn që nuk e zhvilloi menjëherë rimeçin ndaj tij

“Tani ai e ka këtë lidhje. Ai është përmirësuar në këtë rast. Ai është i kalitur, ai është i kushtëzuar. Ai është një njeri tani”, përfundoi Haye.

Fury mahniti botën e boksit në vitin 2015 kur ai mposhti Klitschkon në Gjermani me vendim unanim dhe fitoi titujt WBA (Super), IBF, WBO, IBO. /Telegrafi/