Haaland het-trik, vazhdon forma e tij e çmendur – Norvegjia me hapa të sigurt drejt Katar 2022

Erling Haaland thjesht nuk mund të ndalojë së shënuari, ku në ndeshjen e fundit Norvegjia fitoi ndaj Gjibraltarit në Oslo me rezultat 5-1.

Pas humbjes së Turqisë nga Holanda (6-1), Norvegjia e kishte më lehtë  dhe fitorja e thellë i mban ata ende në garë.

Kristian Thorstvedt e hapi ndeshjen pas 23 minutash, para se Haaland me dy gola në minutat 27-të dhe 29-të.

Reece Styche do të shënonte gol për Gjibraltarin në minutën e 43 për 3-1, rezultat me të cilin do të mbyllej pjesa e parë.

Alexander Sorloth shënoi me tu futur në lojë për 4-1, para se të zëvendësohej pastaj shkaku i një lëndimi.

Haaland e kompletoi pastaj het-triku në minutën e parë të shtesës për 5-1.

Norvegjia regjistroi 40 gjuajtje në portë dhe kishte 75 për qind të posedimit të topit.

Norvegjinë aktualisht janë shumë në një pozicion të fortë për t’u kualifikuar për Kupën e Botës 2022.

Ata aktualisht kanë pikë të barabartë, 13 pikë me Holandën, kur kanë mbetur edhe katër ndeshje. /Telegrafi/

Po shkëlqen te Borussia Dortmund, por është lojtar i Chelseat – Guardiola e do me çdo kusht te Man City

Nuk dështuan vetëm me Harry Kane, Ten Hag tregon mesfushorin perfekt që do të bashkëpunonte me Casemiron

Ekipi më i mirë i sezonit 2023/24 në Bundesliga, Granit Xhaka është ylli në mesin e yjeve të tjerë

Dy gjigantë gjermanë e duan Guirrasyn, mund ta sjellin sulmuesin me formën më të mirë në Evropë për një çmim të ulët

Mbappe ‘konfirmon’ transferimin te Real Madridi, bleu vilën e legjendës së Los Blancos

"Isha shumë afër të shkoja, detajet vendosën" - Xhaka kujton kohën kur ishte pranë marrëveshjes me Romën