James Ward-Prowse është cilësuar si “gjuajtësi më i mirë i goditjeve të lira në botë” nga Pep Guardiola.

Fundjavën e kaluar, kapiteni i Southamptonit ekzekutoi një goditje dënimi prej 35 metrash kundër Wolverhampton Wanderers, duke e çuar shifrën e tij në 12 gola në Ligën Premier.

Ward-Prowse ka arritur të barazojë rekordin e Thierry Henry dhe Gianfranco Zola, me vetëm David Beckhamin që ka shënuar më shumë se ai në ligë.

Të gjitha lajmet nga James Ward Prowse Të gjitha lajmet nga James Ward Prowse

Goditja e topit nga gjuajtjet e lira nga anglezi janë një gjë e bukur dhe është shumë e frikshme se sa i saktë është ai nga një sërë këndesh dhe distancash të ndryshme.

Reklama

Ai madje shënoi dy gola në një lojë kundër Aston Villa në vitin 2020, si dhe gola të paharrueshme kundër Manchester United, Spurs, Newcastle dhe Crystal Palace.

Reklama

Dhe llogaria zyrtare e Southamptonit në Twitter ofroi gati pesë minuta gjuajtje të lira nga të gjitha këndet që ka ekzekutuar anëtari i tyre.

Image: PA

Teknika është krejtësisht e egër dhe ka arritur deri në pikën ku, nëse pranoni një goditje dënimi kundër Saints, mund të pranoni gjithashtu se topi do të futet në rrjetë.

Dhe përpara udhëtimit të Cityt në Southampton këtë fundjavë, Guardiola bëri komplimentin e fundit për Ward-Prowse dhe gjuajtjet e tij.

Reklama

“Ai është lojtari më i mirë që kam parë ndonjëherë, tani në botë”, deklaroi ai në një konferencë për shtyp.

Ward-Prowse hedh kandidaturën për çmimin ‘Puskas’, shënoi gol të jashtëzakonshëm nga goditja e dënimit nga 35 metra Ward-Prowse hedh kandidaturën për çmimin ‘Puskas’, shënoi gol të jashtëzakonshëm nga goditja e dënimit nga 35 metra

“Asnjë lojtar nuk është më i mirë se Ward-Prowse. Ai është shumë i mirë, ndoshta na mungon pak kjo cilësi e një futbollisti”.

“Një djalë që përshtatet në të njëjtin pozicion, ai është një lojtar skuadre, me cilësi të shkëlqyer pa top, me top, që e kupton lojën”.

Reklama

“Gjuajtjet e lira dhe goditjet nga këndi janë të jashtëzakonshme. Duhet t’i kushtojmë më shumë vëmendje”, shtoi më tej Guardiola

Ward-Prowse e krahasoi veten me ikonën e Anglisë, Beckham dhe tani është vetëm shtatë gola larg nga rekordi i tij. /Telegrafi/

Reklama