LAJMI I FUNDIT:

Golashënuesi i tretë më i mirë në Evropë transferohet te Milani për vetëm 17.5 milionë euro?

Golashënuesi i tretë më i mirë në Evropë transferohet te Milani për vetëm 17.5 milionë euro?

Milani është gati të nisë negociatat me menaxherin e lojtarit të kombëtares së Guinesë, Serhou Guirassy. Bëhet fjalë për sulmuesin e Shtutgartit i cili shënoi 18 gola në 13 paraqitje këtë sezon dhe shtoi dy asistime.

Edhe pse me 16 gola ai është aktualisht golashënuesi i tretë më i mirë në Evropë (pas Harry Kane të Bayernit dhe Santiago Gimenez të Feyenoord me 18 gola), Milani mund ta marrë atë për vetëm 17.5 milionë euro sepse ka një klauzolë të tillë në kontratë.

Gazetari Nicolo Schira zbulon se skautët e Milanit e kanë parë disa herë sulmuesin nga Guinea, por gjigantët italianë nuk janë të vetmit që duan ‘vrasësin’.

Kontrata e Guirassy me Stuttgartin është e vlefshme deri në verën e vitit 2026, ndërsa faqja e specializuar Transfermarkt e vlerëson në 40 milionë euro.

Guirassy është në pritje të një transferimi të karrierës

Guirassy ka lindur në Arles dhe ka luajtur për ekipet kombëtare të të rinjve të Francës. Vitin e kaluar, ai vendosi të luajë për kombëtaren e Guinesë, për të cilën shënoi tre herë në 12 ndeshje.

Në vitet e tij si i ri, ai luajti për Stade Laval, dhe në vitin 2015 u soll nga Lille. Shumë shpejt ai përfundoi në huazim në Auxerre dhe një vit më vonë u ble nga Kolni për 3.8 milionë euro.

Ai qëndroi në Koln për tre vjet, kur Amiens e bleu për gjashtë milionë euro, me faktin se ishte edhe ai i huazuar. Ai bëri një transferim të madh në 2020 sepse Rennes e pagoi 15 milionë euro.

Pasi kaloi një sezon në huazim në Shtutgart, klubi gjerman e bleu atë këtë verë për nëntë milionë euro. Ai mund të bëjë një transferim të karrierës në të ardhmen e afërt. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
E paparë deri tani: Mbappe pasi u zëvendësua në pjesën e parë, shkoi te nëna e tij në tribunë për të parë ndeshjen

E paparë deri tani: Mbappe pasi u zëvendësua në pjesën e parë, shkoi te nëna e tij në tribunë për të parë ndeshjen

Ligue 1
Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Ndërkombëtare
Ka klauzolë largimi prej 1 miliard euro, por Barcelona e gatshme ta shes yllin e saj për vetëm 40 milionë

Ka klauzolë largimi prej 1 miliard euro, por Barcelona e gatshme ta shes yllin e saj për vetëm 40 milionë

La Liga
Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Premier League
Endrick do të luajë ndeshjen e tij të parë në “Santiago Bernabeu” shumë më shpejt nga sa e prisnit

Endrick do të luajë ndeshjen e tij të parë në “Santiago Bernabeu” shumë më shpejt nga sa e prisnit

Ndërkombëtare
Këta janë dhjetë lojtarët shqiptarë më të paguar në futboll – Muriqi më lartë se Xhaka, befasojnë Hysaj dhe Muçi

Këta janë dhjetë lojtarët shqiptarë më të paguar në futboll – Muriqi më lartë se Xhaka, befasojnë Hysaj dhe Muçi

Ligat tjera
Kalo në kategori