Gola dhe dramë – derbi në Old Trafford ndahet baras mes Unitedit dhe Arsenalit

MANCHESTER, ENGLAND - DECEMBER 05: Shkodran Mustafi of Arsenal celebrates with team mates after scoring their team's first goal during the Premier League match between Manchester United and Arsenal FC at Old Trafford on December 5, 2018 in Manchester, United Kingdom. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Një ndeshje mjaft interesante u zhvillua në Old Trafford ku Manchester United dhe Arsenal janë ndarë me rezultat të barabartë 2-2.

Afro 70 mijë shikues në Old Trafford u argëtuan me një ndeshje dinamike nga fillimi i takimit.

United kishte dominimin në këtë takim nga fillimi i takimit, por golin e gjeti i pari Shkodran Mustafi.

Një harkim nga Lucas Torreira e gjeti shqiptarin shtatlartë që goditi me kokë në formë të papërshtatshme për David de Gean i cili nuk arriti që të intervenonte mirë dhe topi kaloi vijën fatale (26′).

Nuk kaloi shumë kohë dhe United u kundërpërgjigj kur pas një tollovie në zonë (30′) ishte Anthony Martial ai që realizoi për 1-1 nga afërsia.

Shumë lojë e ashpër u zhvillua dhe deri në fund të pjesës së parë u shpërndanë pesë kartonë të verdhë.

Në pjesën e dytë ritmi i lartë vazhdoi po ashtu dhe shpejt myasfirët gjetën edhe golin e epërsisë.

Lacazette në minutën e 68-të shfrytëzoi një gabim nga Marcus Rojo për të shënuar për 2-1 dhe epërsinë.

Në rastin tjetër menjëherë Jese Lingard realizoi (69′) për 2-2 dhe barazimin e rezultatit e gëzimin e vendasve.

Deri në fund të takimit De Gea bëri një varg intervenimesh të pabesueshme, ndër të cilat një gjuajtje të Aubameyang.

Në çastet finale ishte edhe një intervenim i De Geas pas gjuajtjes së Hector Bellerin që shpëtoi vendasit nga humbja.

Barazimi nuk i përshtatej asnjë prej skuadrave, pasi Arsenali gjendet tash në vendin e pestë me 31 pikë, 10 pikë më pak se City në pozitën e parë dhe tetë më pak se Liverpooli në vendin e dytë. /Telegrafi/

s

"Mendova se mi theu të gjithë dhëmbët" - Evander Holyfield zbuloi se cili boksier e goditi më fort

Xabi Alonso po përgatit një transferim befasues nga Real Madridi

Zbulohet arsyeja pse Xavi vendosi të qëndrojë te Barcelona

"Mbajeni atë", legjenda Adrian Mutu e konsideron Albion Rrahmanin si sulmuesin më të mirë në Rumani

El Clasico zhvendoset në SHBA, amerikanët mirëpresin ngjarjet më të rëndësishme të futbollit botëror