LAJMI I FUNDIT:

Gjyqtarët konfirmojnë se goli i Interit me Veronën duhet të anulohet

Gjyqtarët konfirmojnë se goli i Interit me Veronën duhet të anulohet

Shefi i Shoqatës së Arbitrave, Andrea Gervasoni konfirmon se goli fitues i Interit kundër Veronës duhej të ishte anuluar dhe ishte ‘gabim’ që VAR-i të mos ndërhynte.

Duke folur për DAZN mbrëmjen e kaluar në emisionin e tyre javor “Open VAR”, Gervasoni rrëfeu se kishte qenë një fundjavë e dobët për të gjykuar në Serie A.

“Nuk jemi shumë të kënaqur,” tha ai.

Megjithëse audio nga ajo fundjavë nuk mund të publikohet derisa të jetë analizuar plotësisht, Gervasoni pranoi se vlerësimi i tyre për incidentin në fitoren 2-1 të Interit ndaj Veronës ishte i lehtë për t’u diskutuar.

Gjyqtari i VAR në ndeshjen Inter – Hellas Verona do të dërgohet në Serie B pas gabimit të madh
Lexo po ashtu Gjyqtari i VAR në ndeshjen Inter – Hellas Verona do të dërgohet në Serie B pas gabimit të madh

“Do ta analizojmë me qetësi, sepse duhet të kuptojmë pse nuk ka pasur ndërhyrje. Ishte një gabim, ai gol absolutisht duhej të anulohej”.

“Ne dëgjuam audion dhe do të flasim me VAR. Duhet të kuptojmë nëse e ka gjykuar si trup kontrollor, ndërsa Bastoni e godet me dashje lojtarin kundërshtar”, ka shtuar më tej ai.

Ka pasur disa tollovi nga VAR këtë sezon dhe tjetri përfshiu gjithashtu Luigi Nasca, i cili ishte në kabinë kur nuk ndërhyri për një faull të qartë të Samuel Iling Junior ndaj Cyril Ngonge gjatë barazimit 1-1 midis Juventusit dhe Bolognas.

Bërryl dhe një lojtar në tokë në momentin kur u shënua goli i Interit ndaj Veronas– shpërthejnë rrjetet sociale
Lexo po ashtu Bërryl dhe një lojtar në tokë në momentin kur u shënua goli i Interit ndaj Veronas– shpërthejnë rrjetet sociale

Kjo ka bërë që Nasca të pezullohet nga referimi në Serie A dhe të degradohet në Serie B për disa javë.

Është gjithashtu incidenti i dytë që përfshin Interin dhe një gol vendimtar në po aq javë, sepse Yann Bisseck dukej se e shtyu Kevin Strootman në aksionin e golit të tyre në atë barazim 1-1.

Gervasoni gjithashtu konfirmoi se këtë fundjavë ishte “gabim” të mos lejohej goli i Sassuolos kundër Fiorentinës për pozicion jashtë loje të Matheus Henrique, pasi ai nuk po ndërhynte në lojë. /Telegrafi/