LAJMI I FUNDIT:

Gjykata Ndërkombëtare në Hagë kërkon arrestimin e Netanyahut dhe liderit të Hamasit

Gjykata Ndërkombëtare në Hagë kërkon arrestimin e Netanyahut dhe liderit të Hamasit

Kryeprokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale ka aplikuar për urdhërarrest për kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe liderin e Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar, për krime lufte.

Karim Khan tha se kishte arsye të arsyeshme për të besuar se të dy burrat mbanin përgjegjësi penale për krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit nga të paktën 7 tetori 2023.

Ministri izraelit i Mbrojtjes, Yoav Gallant dhe lideri politik i Hamasit, Ismail Haniyeh, shefi i tij ushtarak Mohammed Deif gjithashtu kërkohen për arrestim, transmeton Telegrafi.

ICC, me seli në Hagë, ka hetuar veprimet e Izraelit në territoret e pushtuara për tre vitet e fundit – dhe së fundmi edhe veprimet e Hamasit.

Netanyahu kohët e fundit e quajti mundësinë që figura të larta të Izraelit t’i bashkohen listës së kërkuar të ICC-së “një zemërim me përmasa historike”.

“Tërheqja e paraleleve midis liderëve të një vendi demokratik të vendosur për të mbrojtur veten nga terrori i neveritshëm ndaj drejtuesve të një organizate terroriste të etur për gjak është një shtrembërim i thellë i drejtësisë dhe një falimentim i hapur moral”, pati shkruar Netanyahu në X.

Gjykatësit tani do të përcaktojnë nëse besojnë se provat janë të mjaftueshme për të lëshuar urdhërarreste.

Afati kohor mund të ndryshojë, me javë dhe madje edhe muaj që ndonjëherë kalojnë midis pikës në të cilën prokurori i ICC-së kërkon një urdhërarrest dhe gjyqtarët që vendosin për të. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë tha Stoltenberg teksa theksoi se NATO është në bisedime për t’i vënë armët bërthamore në gjendje gatishmërie?

Çfarë tha Stoltenberg teksa theksoi se NATO është në bisedime për t’i vënë armët bërthamore në gjendje gatishmërie?

Botë
Si dhe pse përplasen tufat e shpendëve me aeroplanët?

Si dhe pse përplasen tufat e shpendëve me aeroplanët?

Botë
Shpërthim i madh në qytetin rus

Shpërthim i madh në qytetin rus

Evropa
Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Evropa
Autoritetet gjermane japin detaje rreth “konfiskimit më të madh të drogës së klasit A që Evropa ka parë ndonjëherë”

Autoritetet gjermane japin detaje rreth “konfiskimit më të madh të drogës së klasit A që Evropa ka parë ndonjëherë”

Botë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Kalo në kategori