Gjermania nëpërkëmb Irlandën e Veriut

(Foto: Christof Koepsel/Getty Images/Guliver)

Gjermania ia ka dhënë gjashtë gola Irlandës së Veriut dhe e ka pranuar vetëm një , në ndeshjen e fundit të fazës kualifikuese për ‘Euro 2020’.

Serge Gnabry ka qenë futbollisti që shkëlqeu në këtë sfidë duke shënuar het-trik. Anësori i Bayern Munichut e shënoi golin e parë në minutën e 19-të i asistuar nga Jonas Hector. Ky në fakt ishte goli i barazimit, pasi që mysafirët shënuan të parët me anë të Michael Smith (7′).

Hector ishte asistues edhe në golin e dytë që u realizua përfunduar pjesa e parë (43′) nga Leon Goretzka.

Me të filluar pjesa e dytë (47′), Gnabry e realizoi golin e tretë të gjermanëve dhe të dytin personal, i asistuar nga Lukas Klostermann.

Pas një ore lojë (60′), falë asistimit nga Julian Brandt, Serge Gnabry e kompletoi het-trikun e tij në këtë sfidë. Nga ana tjetër, Leon Goretzka e shënoi golin e dytë personal (73′), ndërsa rezultatin përfundimtar e vendosi Julian Brandt, i asistuar nga Toni Kroos.

Në ndeshjen tjetër të Grupit C, Holanda e ka mposhtur Estoninë me rezultat 5-0, ndërsa ka përfunduar e dyta në grup pas Gjermanisë. /Telegrafi/

Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

Barcelona kërkon që El Clasico të riluhet, kërkesë jo e rrallë për këtë edicion – pasi një tjetër derbi në Evropë ishte të njëjtës rrugë

Bayerni shokon të gjithë me trajnerin i cili do ta drejtojë ekipin sezonin e ardhshëm

Një rast identik si ai i Yamal ka ndodhur edhe në Ligën Premier – por a u pranua goli?

Edhe po të shënonte Yamal, sërish Barcelonës nuk do t'i pranohej goli - mediumi spanjoll sqaron skenarin

PSG-ja janë të vendosur për ta zëvendësuar Mbappen me top yllin e Barcelonës pas largimit