LAJMI I FUNDIT:

Gjermania i dorëzoi Ukrainës sistemin e mbrojtjes raketore Patriot

Gjermania i dorëzoi Ukrainës sistemin e mbrojtjes raketore Patriot

Gjermania ka furnizuar Ukrainën me sistemin raketor të mbrojtjes ajrore Patriot, për ta ndihmuar atë të mbrohet nga sulmet e shpeshta me raketa ruse.

Reklama

Sistemi u rendit të martën në një faqe interneti të qeverisë gjermane, që katalogon dërgesat gjermane të armëve në Ukrainë, transmeton Telegrafi.

Patriot është një nga sistemet më të avancuara raketore në botë tokë-ajër. Mund të përdoret për të luftuar aeroplanët e armikut, raketat balistike dhe raketat e tjera.

Mbi shtatë mijë ushtarë ukrainas konsiderohen të zhdukur
Lexo po ashtu Mbi shtatë mijë ushtarë ukrainas konsiderohen të zhdukur

Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara kanë rënë dakord t’i ofrojnë Ukrainës një nga sistemet kritike, për të kundërshtuar sulmet ruse ndaj infrastrukturës civile.

Ushtarët ukrainas iu nënshtruan stërvitjes gjermane dhe amerikane në një vend në një vend anëtar të NATO-s, ku u mbajtën edhe stërvitje të përbashkëta, thanë burime pranë ushtrisë gjermane për DPA. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Evropa
Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Evropa
Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Botë
Pjesëtarët e grupit mercenar rus Wagner janë rikthyer në shtëpi nga fushëbeteja për të vrarë sërish

Pjesëtarët e grupit mercenar rus Wagner janë rikthyer në shtëpi nga fushëbeteja për të vrarë sërish

Evropa
Nga stuhia e fortë nuk arritën të zbresin në Beograd, piloti urdhërohet të niset për në Prishtinë – pasagjerët serbë nuk e lejuan

Nga stuhia e fortë nuk arritën të zbresin në Beograd, piloti urdhërohet të niset për në Prishtinë – pasagjerët serbë nuk e lejuan

Serbia
Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Evropa
Kalo në kategori