LAJMI I FUNDIT:

Gjeloshaj: Nëse e përkrahin të gjitha shtetet, do ta mbështesim edhe ne Ballkanin e Hapur

Gjeloshaj: Nëse e përkrahin të gjitha shtetet, do ta mbështesim edhe ne Ballkanin e Hapur

Pozicioni dhe forca e Forumit Shqiptar u imponohet atyre që do të jenë imperativi më i fortë për të bërë një bisedë serioze me ne si përfaqësues legjitimë të shqiptarëve në Mal të Zi, tha mbajtësi i listës zgjedhore të asaj partie, “Besa për Zhvillimin Evropian”, Nik Gjeloshaj.

Reklama

Në një intervistë për portalin RTCG, ai theksoi se Forumi Shqiptar është garancia më e mirë e rrugës euroatlantike dhe se ka një numër të madh subjektesh politike me të cilat mund të bashkëpunojnë pas zgjedhjeve.

Politikani shqiptar ka treguar edhe planet për sa i përket politikës së jashtme dhe nëse e përkrah Ballkanin e Hapur.

Gjeloshaj për zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi: Shqiptarët do të votojnë vetëm për partitë shqiptare
Lexo po ashtu Gjeloshaj për zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi: Shqiptarët do të votojnë vetëm për partitë shqiptare

“Mali i Zi do të jetë anëtari i parë i ardhshëm i Bashkimit Evropian dhe shumë shpejt do të jetë ai që do të mbështesë vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor që të anëtarësohen sa më shpejt në Bashkimin Evropian. Ne jemi anëtare të aleancës së NATO-s dhe ky është avantazhi ynë i madh, arritjen e të cilit mendoj se nuk e dinë ende të gjithë në Mal të Zi. Forumi Shqiptar është garancia më e mirë e rrugës evropiane dhe euroatlantike, gjë e cila konfirmohet nga takimet tona të shumta me partnerët ndërkombëtarë, si dhe vizitat në BE dhe SHBA. Familja e madhe evropiane është fokusi ynë kryesor dhe ne jemi të përkushtuar në rrugën tonë evropiane ku i përkasim”, deklaroi ai.

“Aktualisht, ne kemi CEFTA-n, kemi procesin e Berlinit, kemi marrëveshjen e Triestes, të cilës Mali i Zi iu afrua seriozisht dhe përfundoi pjesën më të madhe të asaj që ishte në axhendën tonë. Ballkani i Hapur është një ide e re, e cila nëse miratohet nga të gjitha vendet, e përsëris të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor pasi miratuan marrëveshjet e mësipërme, një projekt që mund të jetë në përputhje me procesin e Berlinit dhe duhet të diskutohet me partnerët tonë partnerë”, pohoi Gjeloshaj.

Ndryshe, zgjedhjet parlamentare në shtetin malazez pritet të mbahen më 11 qershor. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Evropa
Sekretari britanik i mbrojtjes 'do të dërgojë trupa në Ukrainë'

Sekretari britanik i mbrojtjes 'do të dërgojë trupa në Ukrainë'

Evropa
Putini shfaqet me një shenjë të errët të pashpjegueshme në ballin e tij gjatë paraqitjes së fundit

Putini shfaqet me një shenjë të errët të pashpjegueshme në ballin e tij gjatë paraqitjes së fundit

Evropa
Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Amerika
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Shpërthim i fuqishëm në Ankara në afërsi të Parlamentit – raportohet edhe për të shtëna armësh

Shpërthim i fuqishëm në Ankara në afërsi të Parlamentit – raportohet edhe për të shtëna armësh

Turqia
Kalo në kategori