LAJMI I FUNDIT:

Gjashtë futbollistët që ishin të pasur para se të fillonin karrierën në futboll

Gjashtë futbollistët që ishin të pasur para se të fillonin karrierën në futboll

Futbollistët e niveleve të larta në të gjithë botën fitojnë miliona çdo vit nga karriera e tyre, duke shijuar një hap në jetën e tyre – por për disa ka qenë një terren i njohur.

Reklama

Sporti i preferuar i Britanisë është një industri me miliarda funte, me të drejtat e transmetimit dhe pronarët e pasur duke ngritur çmimet e lojtarëve ndër vite.

Derisa klubet shpenzojnë për të shijuar suksesin, ajo i sheh ata duke kërkuar nëpër botë për talentët më të mirë, ndërsa përpiqen të gjejnë Cristiano Ronaldon ose Lionel Messin e ardhshëm.

Disa prej tyre gjenden në varfëri, duke krijuar histori si i ndjeri, Diego Maradona ose ish-ylli i Chelseat, Victor Moses i cili u desh të kërkonte azil nga Nigeria.

Ky nuk është rasti për të gjithë futbollistët, megjithëse disa janë mbështetur nga shuma të mëdha parash gjatë fëmijërisë së tyre.

Kështu që Daily Star Sport ka hedhur një vështrim nëpër arkivat e vjetra të fotove të disa lojtarëve që kishin shijuar jetën e mirë.

Frank Lampard

Golahënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Chelseat fitoi disa çmime të mëdha në futboll me tre tituj të Ligës Premier, katër Kupa FA dhe një Ligë të Kampionëve në vitin 2012.

Duke u bashkuar nga West Ham në vitin 2001, rruga ishte tashmë e ndritur për të, pasi babai Frank Sr dhe xhaxhai Harry Redknapp kishin karrierën si trajnerë.

Anglezi u dërgua në shkollën Brentwood, një shkollë me konvikt luksoz në Essex, ku një mësues tha se ai mund të kishte qenë një ekonomist.

Frank Lampard was born into wealth before his football career got started, with dad Frank Sr earning though his playing and managerial career

Gianluca Vialli

Një tjetër legjendë e Stamford Bridge, italiani bëri më shumë se 400 paraqitje për Cremonese, Sampdoria dhe Juventus para se të kalonte në Londër në vitin 1996.

Vialli u vlerësua gjatë gjithë karrierës së tij për qëndrueshmërinë dhe aftësinë e tij për të luajtur përtej vijës së frontit – por 56-vjeçari kishte kohën në fëmijërinë e tij për të mësuar zanatin e tij.

Ish-sulmuesi u rrit nga babai i tij miliarder në një kështjellë me 60 dhoma të quajtura Castello di Belgioioso në Italinë veriore.

Ndoshta nuk ishte befasi të shihte heroin e Blues që merrte pjesë në kampionatin e golfit të Alfred Dunhill Links në vitin 2002, një nga turnet më të pasura në Evropë, 19 vjet më parë.

Gianluca Vialli was hailed throughout his career for consistency in his goal-scoring ways

Gerard Pique

Mbrojtësi i Barcelonës ka fituar çdo trofe të mundshëm si pjesë e skuadrës së Nou Camp dhe ekipit kombëtar spanjoll, ndërsa shijonte jetën me yllin e muzikës pop Shakira jashtë fushës.

Dhe qendërmbrojtësi erdhi nga një familje me sukses në biznes, babai i tij Joan një avokat dhe nëna Montserrat drejtoreshë e një spitali të lëndimeve të shtyllës kurrizore në qytetin e klubit të djalit të saj.

Ndërsa Pique, i cili filloi karrierën e tij te Manchester United, kishte një lidhje familjare me Barçën pasi gjyshi Amador Bernabeu ishte një ish-nënkryetar i klubit.

Ishte parë edhe më herët se 34-vjeçari interesohej për biznesin larg fushës gjatë karrierës së tij duke luajtur, duke filluar një kompani me miliona funte në të cilën edhe Messi është investitor.

Barcelona defender Gerard Pique's parents were successful businesspeople while his granddad was a former director at the Nou Camp

Mario Balotelli

Fituesi i Ligës Premier me Manchester Cityn gëzoi një pasuri të madhe në Itali, por mund të ketë qenë shumë ndryshe.

Balotelli lindi në Palermo nga prindër që ishin emigrantë nga Gana, duke çuar në atë që të birësohej nga çifti i pasur Francesco dhe Silvia Balotelli kur prindërit e lindjes së sulmuesit nuk mund ta rrisnin atë.

Derisa çifti luftoi për ta marrë kujdestarinë, u vendos që duhet të qëndronte me familjen me bazë në Brescia, që e kishte birësuar më parë.

Mario Balotelli enjoys his lavish lifestyle following a career which includes winning the 2012 Premier League title with Man City

Hugo Lloris

Portieri francez e ka gjetur veten në një karrierë jo aq të pasur te Tottenhami, por shijoi lavdinë e Kupës së Botës në vitin 2018 me vendin e tij.

Mirëpo, ai pothuajse kishte një karrierë shumë të ndryshme sportive pasi u rrit në qytetin e pasur të Nicës me një nënë avokate dhe një baba ekonomist.

Lloris luajti tenis si fëmijë dhe kishte një renditje të lartë deri në moshën 13 vjeç.

Futbolli ishte një hobi për 34-vjeçarin për t’u shijuar me miqtë – por ai gëzonte “përgjegjësinë” e të qenit një portier.

Tottenham goalkeeper Hugo Lloris grew up in affluent Nice, playing tennis to a high ranking as a teenager

Faiq Bolkiah

Kjo listë nuk do të ishte e plotë pa një vijë mbretërore – dhe vjen nga nipi i Sulltanit të Bruneit.

Lojtari 23-vjeçar kaloi karrierën e tij të të rinjve në Southampton , Arsenal dhe Chelsea para se të nënshkruante me Leicesterin vitin pasi ata fituan titullin.

Por mesfushori, i cili ka gjashtë paraqitje dhe një gol për ekipin kombëtar, nuk mundi të depërtojë dhe tani është pjesë e skuadrës portigeze, Maritimo.

E ardhmja mbetet e ndritshme për Bolkiah, megjithëse ai do të marrë një trashëgimi të konsiderueshme nga pasuria e Sulltanit prej 15 miliardë funte, pasi babai Jefri, një manjat i naftës, është vëllai i mbretit. /Telegrafi/

Faiq Bolkiah had a tough time at Leicester, moving to Portugal last summer...

Në trend Sport

Më shumë
Godin u kërkon të gjithëve të mos nxitohen me formën e Felix te Barcelona

Godin u kërkon të gjithëve të mos nxitohen me formën e Felix te Barcelona

La Liga
Sjellje antisociale, raport psikiatrik dhe shmangie e gjobave: Lehmann akuzohet tani se ka sulmuar me motor-sharrë garazhin e fqinjit

Sjellje antisociale, raport psikiatrik dhe shmangie e gjobave: Lehmann akuzohet tani se ka sulmuar me motor-sharrë garazhin e fqinjit

Ndërkombëtare
Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Premier League
Al Nassr fiton trilerin e shtatë golave ndaj Al Ahli - Ronaldo nuk ndalet as këtë xhiro

Al Nassr fiton trilerin e shtatë golave ndaj Al Ahli - Ronaldo nuk ndalet as këtë xhiro

Ligat tjera
“Shkova në Kinë si 27 vjeçar vetëm për para” – Witsel thotë se ata që shkojnë në Arabi Saudite duhet ta pranojnë për çfarë shkojnë

“Shkova në Kinë si 27 vjeçar vetëm për para” – Witsel thotë se ata që shkojnë në Arabi Saudite duhet ta pranojnë për çfarë shkojnë

Ligat tjera
Primoz Gliha flet për mediat kroate: Do të flas për një ndeshje miqësore Kosovë – Kroaci

Primoz Gliha flet për mediat kroate: Do të flas për një ndeshje miqësore Kosovë – Kroaci

Përfaqësuesja e Kosovës
Kalo në kategori