LAJMI I FUNDIT:

GERMIN dhe Telegrafi me memorandum bashkëpunimi për Diasporën

GERMIN dhe Telegrafi me memorandum bashkëpunimi për Diasporën

Bashkë-drejtori i GERMIN, Lirim Krasniqi dhe drejtori gjeneral i Telegrafi.com, Gentian Lluka, sot nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi.

Reklama

Memorandumi  i bashkëpunimit ka për qëllim rritjen e prezencës së diasporës në media.

Çdo herë kur flitet për diasporën ne media shqipfolëse përmenden shifrat: Kaq qytetarë të Kosovës jetojnë jashtë vendit; Kaq para kanë hyrë në Kosovë nga remitancat; Mërgimtarët presin me orë në kufi; – e lista ku diaspora cilësohet si shifër mund të vazhdojë edhe më gjatë.

Gentian Lluka dhe Lirim Krasniqi

GERMIN dhe Telegrafi dëshirojnë ta ndryshojnë kursin se si raportohet për diasporën, përmes dedikimit të një rubrike të veçantë në këtë medium ku do të paraqiten bashkëpatriotët tanë në një mënyrë ndryshe ngase jemi mësuar t’i shohim.

Telegrafi dhe GERMIN kanë rënë dakord që përmes këtij bashkëpunimi tu jepet zë qytetarëve të diasporës në mënyrë që t’i shfaqim fytyrat dhe historitë përtej numrave.

GERMIN si një urëlidhëse në mes të Diasporës me vendlindjen dhe Telegrafi si një medium kredibil me shtrirje të gjerë, çdo muaj përmes artikujve dhe podcasta-ve do të pasqyrojë histori njerëzore të padëgjuara më parë.

Në trend Lajme

Më shumë
Si ndodhi përplasja në mes Astrit Gashit dhe Afrim Cakës, pasi ky i fundit e akuzoi që fjalët i ka nga Serbia

Si ndodhi përplasja në mes Astrit Gashit dhe Afrim Cakës, pasi ky i fundit e akuzoi që fjalët i ka nga Serbia

Lajme
Operacion policor në tri komunat në veri, lidhur me sulmin terrorist në Banjskë

Operacion policor në tri komunat në veri, lidhur me sulmin terrorist në Banjskë

Lajme
Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Lajme
Elshani nga Octopus: Milan Radoiçiq pjesëmarrës në sulmin terrorist, Lista serbe ka humbur legjitimitetin

Elshani nga Octopus: Milan Radoiçiq pjesëmarrës në sulmin terrorist, Lista serbe ka humbur legjitimitetin

Elfije Boletini
Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Lajme
Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Lajme
Kalo në kategori