LAJMI I FUNDIT:

Gërhitja është më e rrezikshme nga sa mendoni

Gërhitja është më e rrezikshme nga sa mendoni
(Foto: Pexels)

Mund të mendoni se është thjesht një efekt anësor i bezdisshëm i gjumit, por në fakt, gërhitja mund të jetë më e rrezikshme nga sa mund ta imagjinoni.

Reklama

Kjo ndodh sepse gërhitja është një shenjë kyçe e apnesë obstruktive të gjumit, e cila është një çrregullim serioz i gjumit ku ndaloni frymëmarrjen për 10 sekonda ose më shumë në të njëjtën kohë.

Për më tepër, rrit rrezikun e sulmit në zemër, goditjes në tru dhe problemeve të tjera shëndetësore. Kjo i bën disa raste të gërhitjes të rrezikshme për jetën, transmeton rtsh.al.

Çfarë është gërhitja, në të vërtetë – Gërhitja ndodh kur ajri nuk mund të rrjedhë lehtësisht përmes gojës ose hundës. Kur kjo ndodh, ajri detyrohet të kalojë përmes një zone të penguar, gjë që bën që indet e buta në gojë, hundë dhe fyt të përplasen me njëri-tjetrin dhe të dridhen. Dridhja krijon tingullin e gërhitjes.

Sa e zakonshme është gërhitja – Gërhitja është shumë e zakonshme dhe të gjithë e bëjnë atë në një moment të jetës së tyre. Megjithatë, është më e zakonshme tek meshkujt mbi 50 vjeç që janë mbipeshë ose obezë.

Pesë gjëra që mund të ndihmojnë kundër gërhitjes
Lexo po ashtu Pesë gjëra që mund të ndihmojnë kundër gërhitjes

Pozicioni i gjumit – Fjetja në shpinë mund t’ju bëjë të gërhitni. Përdorimi i një jastëku shumë të butë ose shumë të madh mund të provokojë gjithashtu gërhitje.

Sëmundjet e zemrës – Apnea e gjumit është e lidhur me probleme kardiovaskulare, si presioni i lartë i gjakut dhe sëmundja e arterieve koronare, të cilat përfundimisht çojnë në sulme të mundshme në zemër.

(Foto: Pexels)

Dhimbje koke – A zgjoheni shpesh me dhimbje koke? Apnea e gjumit dhe gërhitja mund të jenë një arsye. Hulumtimet kanë treguar se njerëzit që gërhisnin zakonisht vuanin nga dhimbje koke në mëngjes dhe çrregullime të gjumit, duke përfshirë pagjumësinë.

Si të ndaloni gërhitjen me shkronjën ‘i’? Një këshillë që do ta ndani me të gjithë ata që i njihni
Lexo po ashtu Si të ndaloni gërhitjen me shkronjën ‘i’? Një këshillë që do ta ndani me të gjithë ata që i njihni

Trajtimet kirurgjikale – Në disa raste, gërhitja trajtohet me kirurgji për të tkurrur ose hequr indin e tepërt ose për të korrigjuar një problem strukturor. Shumë nga këto procedura janë minimalisht invazive.

Ndryshimet e stilit të jetesës – Ndryshimet e stilit të jetesës, të tilla si shmangia e alkoolit para gjumit, ndryshimi i pozicionit të gjumit dhe mbajtja e një peshe të shëndetshme, mund të zvogëlojnë gërhitjen.

Pavarësisht gërhitjes, fjetja me partnerin qetëson dhe ruan zemrën
Lexo po ashtu Pavarësisht gërhitjes, fjetja me partnerin qetëson dhe ruan zemrën

Në trend Shendetesi

Më shumë
Kastravecin dhe domaten nuk bën t’i hani bashkë: Cilat kombinime tjera të ushqimeve do të duhej t’i shmangni

Kastravecin dhe domaten nuk bën t’i hani bashkë: Cilat kombinime tjera të ushqimeve do të duhej t’i shmangni

Nutricion
Çfarë duhet të bëni kur jeni të pikëlluar - mos i ndrydhni ose fshihni ndjenjat tuaja

Çfarë duhet të bëni kur jeni të pikëlluar - mos i ndrydhni ose fshihni ndjenjat tuaja

Psikologji
Një detaj i panjohur është vënë re në trurin e njerëzve në çastet e vdekjes - fillon 30 sekonda pasi zemra ndalon!

Një detaj i panjohur është vënë re në trurin e njerëzve në çastet e vdekjes - fillon 30 sekonda pasi zemra ndalon!

Shëndetësi Lajme
Çfarë do të thotë nëse vlera e kolesterinës është 2.6? Për një grup njerëzish është një shenjë se janë të shëndetshëm, por për të tjerët është një alarm

Çfarë do të thotë nëse vlera e kolesterinës është 2.6? Për një grup njerëzish është një shenjë se janë të shëndetshëm, por për të tjerët është një alarm

Shëndetësi
Ushqimi për energji

Ushqimi për energji

Shëndetësi
Temperaturat e larta dhe ndikimi te dhimbjet kronike

Temperaturat e larta dhe ndikimi te dhimbjet kronike

Shëndetësi
Kalo në kategori