LAJMI I FUNDIT:

Gashi: Rugova e Thaçi kanë hyrë në histori, Kurti i ka vetëm dy mundësi

Gashi: Rugova e Thaçi kanë hyrë në histori, Kurti i ka vetëm dy mundësi

Analisti Shkëlzen Gashi ka komentuar marrëveshjen e Ohrit, të cilën ai nuk e konsideron si të tillë dhe zhvillimet rreth krijimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Reklama

Gashi cek se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka për qëllim futjen në histori të shqiptarëve, andaj shton se Asociacioni nuk është pranuar.

“Rugova e Thaçi kanë hyrë në histori, Kurti i ka vetëm dy mundësi me hy në histori. Ka edhe të tjerë që janë futur. Si Fadil Hoxha, Mahmut Bakalli e pastaj si gjysmë është edhe Azem Vllasi”, tha ai në emisionin Pressing në T7.

“Kurti qysh mundet me hi në histori. Janë vetëm dy mundësi, si politikan pushtetar, pasi si opozitar është futur. Si pozitar mundet vetëm me dy sende. Nëse bën marrëveshje me Serbinë, pra kjo nuk është bërë ende. As Asociacion nuk ka ende. As njohje nuk ka. Po bën gabim kur po thotë se ka njohje, nuk ka. Më vonë pas 45 ditëve kur bëhet ky dokumenti për vetmenaxhimin serb, e shohim. Nëse ka elemente të marrëveshjeve të viteve 2013-2015, atëherë dihet se e ka bërë Asociacionin”, shton ai.

“Mënyra e dytë është nëse ka plan, vizion, si me zhvillu vendin. Gjë që e kemi parë se ky nuk e ka pas. Ky e ka shumë me rëndësi si futet në histori. Nëse e formon një Republikë Srpska që krijon një mosfunksionim të Kosovës është e pamundur. Ky nuk e bën këtë kurrë”, përfundoi Gashi.

Në trend Lajme

Më shumë
A do ta përkrah LDK-ja mocionin për rrëzimin e Qeverisë, flet Abdixhiku

A do ta përkrah LDK-ja mocionin për rrëzimin e Qeverisë, flet Abdixhiku

Lajme
Osmani pas takimit me Lajçak dhe Escobar: Zgjedhjet në veri mund të organizohen në përputhje me kushtetutën

Osmani pas takimit me Lajçak dhe Escobar: Zgjedhjet në veri mund të organizohen në përputhje me kushtetutën

Lajme
KFOR-i amerikan dhe serbët “shtensionojnë” situatën në Leposaviq, i masin forcat në tërheqjen e litarit

KFOR-i amerikan dhe serbët “shtensionojnë” situatën në Leposaviq, i masin forcat në tërheqjen e litarit

Lajme
Sveçla njofton se është arrestuar personi i cili kërcënoi nënkryetaren e Komunës së Leposaviqit

Sveçla njofton se është arrestuar personi i cili kërcënoi nënkryetaren e Komunës së Leposaviqit

Lajme
Krasniqi: Asnjëherë s’i kam parë më të shqetësuar e zhgënjyer ndërkombëtarët

Krasniqi: Asnjëherë s’i kam parë më të shqetësuar e zhgënjyer ndërkombëtarët

Lajme
Operacioni

Operacioni "Shpërndarësi 3", Policia sekuestron drogë, vetura, para dhe arreston katër persona në Gjilan

Lajme
Kalo në kategori