LAJMI I FUNDIT:

Gabimisht e zieni orizin: Qe se si duhet të zihet!

Gabimisht e zieni orizin: Qe se si duhet të zihet!

Zierja e orizit tingëllon si një ndër punët më të zakonshme, të cilat mund t’i bëni në kuzhinë, mirëpo, në realitet, orizin rrallëkush di vërtet ta ziejë mirë.

Reklama

Ose është tepër i thatë ose tepër kërcëllues, disave gjithmonë u ngjitet për tenxhere, të tjerët e zien aq shumë sa më nuk ngjason në oriz.

Teknika e përvetësuar njëherë teknikën e zierjes do të thotë nëse në shtëpinë tuaj orizi hahet shpesh, andaj ndërpriteni zierjen e këtij artikulli me “metodën e hamendësuar” dhe mësoni se si t’i zieni ato kokrra të vogla të bardha njëherë e përgjithmonë.

Receta tashmë e njohur mirë tregon që në një filxhan oriz shkojnë dy filxhanë ujë, ndërkaq shumica gabojnë që në fillim.

Ku qëndron truku?

Nëse orizin e ftohur e qitni në tenxhere me ujë të ftohtë dhe menjëherë e vendosni në shporet, vështirë se do të zieni orizin në mënyrë të përsosur.

Ekspertët thonë që të dy përbërësit duhet të jenë të ngrohtë, transmeton Telegrafi.

Pra, ndiqni këtë recetë:

1. Orizin e thatë ngroheni në tenxhere (pa vaj ose me pak vaj), ndërsa ujin ngroheni deri të vlojë në një tenxhere tjetër.

2. Pasi që të keni ngrohur orizin një ose dy minuta, shtoni ujin e vluar, kripë sa mund të kapni me gishta, përzieni dhe mbulojeni me kapak derisa sërish të vlojë.

3. Hiqjani kapakun, zvogëloni zjarrin dhe vazhdoni ta zieni duke e përzier derisa uji të avullojë (shikojeni në paketim edhe kohën e caktuar të zierjes).

4. Fikni zjarrin kur orizi të marrë teksturën e dëshiruar, nëse dëshironi oriz posaçërisht të butë, vënia kapakun tenxheres dhe lëreni të avullojë edhe pesë minuta – natyrisht, zjarri duhet të jetë i fikur! /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Cilat janë simptomat e sëmundjes së legjionarëve, me të cilat mund të infektoheni kur derdhet uji nga çezma apo dushi?

Cilat janë simptomat e sëmundjes së legjionarëve, me të cilat mund të infektoheni kur derdhet uji nga çezma apo dushi?

Shëndetësi
A mjaftojnë pesë orë gjumë gjatë natës për t’u ndjerë mirë?

A mjaftojnë pesë orë gjumë gjatë natës për t’u ndjerë mirë?

Shëndetësi
Të gjithë mendojnë se është normale, por mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje kronike: Shikoni bërrylin sa më parë

Të gjithë mendojnë se është normale, por mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje kronike: Shikoni bërrylin sa më parë

Shëndetësi
Kafe me gjalpë, mënyra më e mirë për të humbur në peshë

Kafe me gjalpë, mënyra më e mirë për të humbur në peshë

Shëndetësi Lajme
Vazektomia jua rikthen jetën seksuale në vitet e adoleshencës!

Vazektomia jua rikthen jetën seksuale në vitet e adoleshencës!

Shëndetësi
Melodia që zgjon hormonin e lumturisë: Dëgjoni frekuencën e cila forcon serotoninën, endorfinën dhe dopaminën

Melodia që zgjon hormonin e lumturisë: Dëgjoni frekuencën e cila forcon serotoninën, endorfinën dhe dopaminën

Psikologji
Kalo në kategori