Pas një magjie 31-vjeçare dhe tepër të suksesshme si pronar i Milanit, Silvio Berlusconi ka shitur 99.9% të aksioneve të tij për blerësit kinezë.

Berlusconi ka shitur klubin pas 31 viteve në krye të tij, ndërsa në letrën e tij të hapur për tifozët e klubit, presidenti legjendar i Rossonerëve ka pranuar se sa shumë ka qenë i lidhur me klubin.

Berlusconi: I emocionuar që largohem pas 30 viteve, faleminderit për gjithçka dhe suksese të gjithëve Berlusconi: I emocionuar që largohem pas 30 viteve, faleminderit për gjithçka dhe suksese të gjithëve

“Unë e bëjë këtë me dhimbje dhe emocion, por me dije për lojë moderne, për të konkurruar në nivelin më të lartë në Evropë dhe në Botë kërkon investime dhe burimet një familje e vetme nuk mund të mbështes”, kishte shkruar Berlusconi.

Reklama

Ndërsa, reputacioni i Milanit ka vuajtur gjatë gjashtë sezoneve të fundit pa trofe dhe suksese, për pjesën tjetër të kohës e Berlusconit në krye kanë qenë shumë të suksesshme dhe se ai gjithmonë do të konsiderohet si një legjendë nga mbështetësit e klubit.

Reklama

Me Berlusconin në krye, Milani fitoi pesë tituj të Ligës së Kampionëve, tetë tituj të Serie A, një Kupë të Italisë dhe shumë trofe të tjerë italian, evropian dhe ndërkontinental.

Fjalët e para të Li pasi e bleu Milanin Fjalët e para të Li pasi e bleu Milanin

Ekipet e tij të menaxhuara nga Arrigo Sacchi në fundvitet e 80-ta dhe në fillim të viteve të 90-ta, Fabio Cappello në mes të viteve 90-ta dhe Carlo Ancelotti gjatë viteve 2000, të gjitha konsiderohen si disa prej klubeve të mira në historinë e futbollit.

Reklama

Përveç trajnerëve të mëdhenj, Milani ka pasur gjithmonë në gjirin e saj edhe futbollistë të kalibrit botëror, dhe Telegrafi ua sjell ekipin ndoshta më të mirin të kombinuar të Milanit nga vitet 1986 në 2017. /Telegrafi/

Portier: Sebastiano Rossi

Paraqitje: 300

Tituj: Serie A (5), Liga e Kampionëve , Superkupa UEFA (2), Kupa Interkontinentale Cup

Reklama

(Photo by Grazia Neri/Getty Images)

Mbrojtës i djathtë: Alessandro Costacurta

Paraqitje: 663

Tituj të fituar: Serie A (7), Liga e Kampionëve (5), Kupa e Italisë, Superkupën UEFA (4), Kupa Interkontinentale (2)

(Photo credit should read ANDREAS SOLARO/AFP/Getty Images)

Qendërmbrojtës: Franco Baresi

Paraqitje: 719

Tituj: Serie A (6), Liga të Kampionëve (3), Superkupa UEFA (3), Kupa Interkontinentale (2)

Reklama

 

Qendërmbrojtës: Alessandro Nesta

Paraqitje: 326

Tituj: Serie A (2), Liga të Kampionëve (2), Kupa e Italisë, Superkupa UEFA (2), FIFA Kupa e Botës për klube 

(Photo by Claudio Villa/Getty Images)

Mbrojtës i majtë: Paolo Maldini

Paraqitje: 902

Tituj: Serie A (7), Liga të Kampionëve (5), Kupa e Italisë, Superkupa UEFA (5), Kupa Interkontinentale (2), FIFA Kupa e Botës për klube

(Photo credit should read Emilio Andreoli/AFP/Getty Images)

Reklama

Mesfushor-mbrojtës: Frank Rijkaard

Paraqitje: 201

Tituj: Serie A (2), Liga e Kampionëve (2), Kupa Interkontinentale (2), Superkupa UEFA (2)

Mesfushor qendror: Andrea Pirlo

Paraqitje: 401

Tituj: Serie A (2), Liga të Kampionëve (2), Kupa e Italisë, Superkupa UEFA (2), FIFA Kupa e Botës për klube

Reklama

(Photo by Giuseppe Bellini/Getty Images)

Mesfushor qendror: Ruud Gullit

Paraqitje: 165

Tituj: Serie A (3), Liga e Kampionëve (2), Superkupa UEFA (2), Kupa Interkontinentale (2)

 

Mesfushor-sulmues: Leite Kaka

Paraqitje: 307

Tituj: Serie A, Liga e Kampionëve, Superkupa UEFA, FIFA Kupa e Botës për klube

(Photo credit should read DAMIEN MEYER/AFP/Getty Images)

Sulmues: Andriy Shevchenko

Paraqitje: 322

Tituj: Serie A, Liga e Kampionëve, Kupa e Italisë, Superkupa UEFA

(Photo credit should read FILIPPO MONTEFORTE/AFP/Getty Images)

Reklama

Sulmues: Marco van Basten

Paraqitje: 201

Tituj: Serie A (4), Liga të Kampionëve (2), Superkupa UEFA (2), Kupa Interkontinentale (2)

(Photo credit should read TOSHIFUMI KITAMURA/AFP/Getty Images)

Reklama

Formacioni:

Futbollistë tjerë që meritojnë formacionin: Christian Abbiatti, Dida, Cafu, Mauro Tassotti, Jaap Stam, Marcel Desailly, Carlo Ancelotti, Roberto Donadoni, Demetrio Albertini, Zvonomir Boban, Clarence Seedorf, Massimo Ambrosini, Gennaro Gattuso, Dejan Savicevic, Flippo Inzaghi, Zlatan Ibrahimovic, George Weah