Me Ligën Premier, La Ligan, Serie A, Bundesligan, Ligue 1 dhe Ligën e Kampionëve që janë kryefjala e futbollit në botë, nuk duhet harruar dhe futbollin jashtë kontinentit më të vjetër.

Kina, Brazili Argjentina, Lindja e Mesme, kanë gjithashtu futboll kualitativ, ndërsa më poshtë keni formacionin më të mirë me lojtarët që luajnë jashtë Evropës:

1.Portier: Diego Alves (Flamengo)

Ai është i njohur për vitet që luajti në La Liga me Valencian, ku në 10 vite mbrojti 23 penallti. Ky numër rekord për kampionatin elitar spanjoll.

2.Mbrojtës: Luis Gomez (Lanus)

3.Mbrojtës: Yerry Mina (Palmeiras)

4.Mbrojtës: Rodrigo Caio (São Paulo)

5.Mbrojtës: Nicolas Tagliafico (Independiente)

6.Mesfushor: Arthur (Gremio)

7.Mesfushor: Omar Abdulrahman (Al-Ain)

8.Mesfushor: Ricardo Goulart (Guangzhou Evergrande)

9.Sulmues: Sebastian Giovinco (Toronto FC)

10.Sulmues: Luan (Gremio)

11.Sulmues: Eran Zahavi (Guangzhou R&F)

Vlen të përmenden:

Stefan Frei (Seattle Sounders), Leandro Gonzalez-Pirez (Atlanta United), Axel Witsel (Tianjin Quanjian), Vinicius Junior (Flamengo), Hulk (Shanghai SIPG), David Villa (New York City) dhe Wu Lei (Shanghai SIPG). /Telegrafi/